Wrocław może zostać Zieloną Stolicą Europy 2020

To kolejna szansa dla Wrocławia na uzyskanie tytułu Zielonej Stolicy Europy. O to miano nasze miasto walczyło już w zeszłym roku, jednak nie zakwalifikowało się do finału konkursu. Tym razem władze pochwalą się jeszcze lepszą aplikacją i innowacjami w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Zgodnie z zeszłorocznymi obietnicami prezydenta Rafała Dutkiewicza, Wrocław ponownie złożył aplikację o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020. Od ubiegłego roku dokumenty aplikacyjne Wrocławia zostały uzupełnione o nowe rozwiązania, które wdrożono w ostatnim czasie w naszym mieście. Powołanie Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, otwarcie wypożyczalni samochodów elektrycznych, nowe trasy piesze i rowerowe, również te nad Odrą to tylko niektóre działania proekologiczne, którymi stolica Dolnego Śląska może pochwalić się, walcząc o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020. Nad warstwą merytoryczną kandydatury Wrocławia czuwa całe grono recenzentów. Stowarzyszenie Miasto Drzew oraz Fundację Ekorozwoju wsparli w tym roku także Dotlenieni, wrocławska młodzież oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Akcja Miasto. Wsparcie naukowe zapewnił projektowi także noblista – Zbigniew Kundzewicz.

Jak podkreślają władze, konkurs ten to nie tylko walka o tytuł, ale także motywacja do działania w imię ochrony środowiska oraz liczne zmiany, które z pewnością pozytywnie wpłyną na jakość życia wrocławian.

Z okazji 10. rocznicy konkursu, Komisja Europejska, która rokrocznie przyznaje tytuły najbardziej ekologicznym miastom Starego Kontynentu, przyzna laureatom nie tylko poza odznaczenie, ale także nagrodę pieniężną w wysokości 350 tys. euro na prowadzenie działań promocyjnych i informacyjnych w zakresie ochrony środowiska. Poza korzyściami finansowymi miasto z tytułem Zielonej Stolicy Europy 2020 zyska także rozpoznawalność na skalę międzynarodową oraz większe zainteresowanie inwestorów i turystów z zagranicy.