Wrocław po godzinach – baw się i wypoczywaj nad Odrą

Wrocław nie bez przyczyny zyskał miano „Wenecji Północy” – to właśnie tutaj rokrocznie odbywają się liczne turystyczne, sportowe oraz kulturalne imprezy z Odrą w roli głównej. Impreza na statku, zorganizowane rejsy pasażerskie, zabawa w marinie, a może koncert na wyspie? Dla wszystkich zainteresowanych rozrywką nad Odrą przygotowaliśmy kilka propozycji spędzenia wolnego czasu nad rzeką.

Bycie mieszkańcem nadrzecznego miasta ma mnóstwo zalet, rzeka stanowić może bowiem doskonałe miejsce rozrywki. Nawet jazda rowerem czy jogging jest o wiele przyjemniejszy, gdy zamiast tłocznych ulic, wybierzemy trasy wzdłuż rzeki. Podobnie jest z imprezami, te dzięki bliskiej lokalizacji rzeki nabierają wyjątkowego charakteru.

Na wodzie
Rejsy po Odrze to okazja do spojrzenia na miasto z nieznanej dotąd perspektywy, a także możliwość odkrycia na nowo uroczych zakamarków Wrocławia. Dla fanów grupowego pływania po Odrze organizowane są rejsy pasażerskie. Do wyboru jest kilka ciekawych statków pasażerskich z możliwością wynajęcia ich na imprezę, możliwa jest także podróż z przewodnikiem. Imprezy połączone z cateringiem i tańcami do białego rana organizowane są już przez wiele prywatnych firm czy instytucji. Co więc powiecie na imprezę na statku? Jak się okazuje, wrocławianie coraz chętniej uczestniczą w takiej zabawie. Impreza okolicznościowa na pokładzie statku to niekonwencjonalny sposób na spędzenie urodzin czy rocznicy, ale także świetny pomysł na zorganizowanie imprezy studenckiej i firmowej. Do tradycji przeszły już rejsy z okazji majówki czy rejsy studenckie organizowane w czasie juwenaliów.

Przystanie, w których cumują statki pasażerskie, rozmieszczone są w kilku strategicznych miejscach Wrocławia. Przystań Kardynalska znajduje się przy Bulwarze Włostowica na Wyspie Piaskowej na Ostrowie Tumskim. Przystań Zwierzyniecka, która powstała w 1963 roku, położona w malowniczym zakątku Wrocławia przy ul. Wróblewskiego 1. sąsiaduje z Ogrodem Zoologicznym, Mostem Zwierzynieckim i Halą Ludową. Na terenie przystani znajduje się poczekalnia dla gości, a także punkt gastronomiczny. Przystań ZOO położona jest przy drugim wejściu do Zoo, przy Bramie Japońskiej. Wychodząc ze statku, można szybko wejść do Zoo. Od 2005 roku do przystani zaczęły przybijać statki pasażerskie. Przystań Hala Targowa powstała w 1902 roku i przez wiele lat służyła jako przystań pasażersko-towarowa. Znajduje się na Bulwarze X. Dunikowskiego przy Hali Targowej, 200 m od Panoramy Racławickiej. Od 1995 roku używana jest jako Przystań Pasażerska dla współczesnych statków pasażerskich.

Do dyspozycji wrocławian oddany został również Turystyczny Tramwaj Wodny, który kursuje w każdą sobotę i niedzielę zgodnie z rozkładem. Poza rozkładem można w każdej chwili zamówić kurs telefonicznie (tel.: 509 421 919). Tramwaj wodny spełnia nie tylko rolę jednostki rejsowo-turystycznej, ale jest nową formą Osobowego Transportu Miejskiego, która jest szybka i przyjemna. Stałymi przystankami Tramwaju Wodnego są Zatoka Gondoli, Marina Topacz i Cafe Plaża.

Zatoka Gondoli przy ul. Purkyniego (koło Muzeum Narodowego) to „Zajezdnia” Turystycznego Tramwaju Wodnego. Do dyspozycji turystów jest tu kawiarnia na barce oraz wypożyczalnia kajaków, łodzi wiosłowych i motorówek (bez uprawnień). Marina Topacz przy ul. Księcia Witolda (koło Rynku), znajduje się 400 m od serca miasta. Na samej przystani jest kilka restauracji, bar i deptak. Cafe Plaża natomiast ulokowana jest przy moście Zwierzynieckim (koło ZOO). Cafe Plaża to parasole, leżaki, 500 m kw plaży (200 ton piasku), bar oraz boisko do piłki siatkowej i badmintona. Kiedy będziemy mieli już dość słońca, wsiadamy w tramwaj wodny i płyniemy z powrotem do centrum!

Dla miłośników rekreacji na Odrze powstał także Wrocławski Szlak Gondoli – trasa rzeczna połączona z siecią wypożyczalni. Centralnym punktem szlaku jest Zatoka Gondoli, gdzie w 2007 roku uruchomiono wypożyczalnię kajaków, łodzi wiosłowych i motorowych. Do końca 2007 r. uruchomiono kolejnych pięć punktów Szlaku Gondoli: na przystani „Las Pegaz” przy ul. Pasterskiej 2, na terenie Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Rancho”, przystań HOW „Zatoka”, przystań przy Hotelu „Wodnik” oraz przystań przy ul. Rędzińskiej przy Domu Pomocy Społecznej.

Natomiast na 275 kilometrze Odry, na prawym brzegu, pomiędzy śluzą Wrocław Rędzin a śluzą Brzeg Dolny, znajduje się marina Port Uraz. Bliska odległość od Wrocławia, a także sąsiedztwo Zalewu Prężyckiego daje idealne miejsce do wypoczynku nad wodą.

Marina jest świetnym miejscem dla żeglarzy, kajakarzy, wioślarzy, motorowodniaków i wędkarzy. Port dysponuje 75 miejscami cumowniczymi, zapleczem sanitarnym i technicznym, przyłączami wody i prądu. Marina jest świetnym miejscem relaksu – dorośli wypocząć tutaj mogą nad samą wodą na zacienionej pergoli, a najmłodsi mają możliwość pobawić się w piratów na specjalnym placu zabaw. Marina oddaje do dyspozycji gości także tawernę, która jest czynna przez cały rok, w sezonie letnim uruchomiony jest dodatkowo bar na nabrzeżu. W Porcie Uraz wypożyczyć można także sprzęt pływający: łodzie żaglowe, motorowe, kajaki, łodzie wiosłowe, windsurfing, narty wodne oraz obiekty do holowania za motorówką. Marina organizuje także imprezy nad wodą i na wodzie, spływy oraz koncerty muzyczne.

Na lądzie
Walory Odry doceniane są już nie tylko przez fanów kajaków, żaglówek czy statków. Zauważają je i zaczynają wykorzystywać również zwolennicy imprez kulturalnych. Jak się okazuje, każdy może znaleźć coś dla siebie. Nad Odrą spotkać się mogą nie tylko fani imprez na statku, ale i amatorzy literatury, fani muzyki folkowej czy sportowcy uprawiający biegi.

Literacki Port Wrocław
Od szesnastu lat, od ośmiu we Wrocławiu, zawsze w kwietniu, rusza literacki festiwal Port Wrocław. Od dwóch lat miejscem dwudniowej poetyckiej imprezy jest położone nad Odrą Studio Na Grobli.

Noc Świętojańska nad Odrą
Niezmiennie, już od siedmiu lat, Noc Świętojańska (23/24 czerwca) organizowana jest na wrocławskiej Wyspie Słodowej. Impreza, która cyklicznie odbywa się w ramach Święta Wrocławia, co roku gromadzi setki, przede wszystkim młodych osób. Wrocławska Noc Świętojańska to kompilacja dobrej rozrywki w rytmie muzyki z ciekawymi elementami prasłowiańskich obrzędów i tradycji jak np. wicie wianków i puszczanie ich do wody, palenie ognisk, zabawy wokół nich, wróżby, horoskopy oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Wstęp imprezę jest wolny.

Dni Odry
Od kilku lat Dni Odry organizowane są w jeden z czerwcowych weekendów. Można wówczas poczuć klimat wrocławskiego nabrzeża portowego, czy choćby zobaczyć Wrocław od strony Odry, relaksując się w pływającej kawiarni. Podczas tych dwóch dni można także uczestniczyć w regatach wioślarskich, pokazach łodzi czy zabytkowych statków, ale także popłynąć w rejs statkiem pasażerskim. Wszystko to przy akompaniamencie grających na scenie zespołów.


Bieg Noworoczny Wrocław. Wały Nad Odrą

2 stycznia 2011 roku w samo południe odbył się drugi z rzędu bieg noworoczny skierowany do wszystkich fanów biegania i Nordic Walking. Uczestnicy biegu mają do pokonania trasę 3,75 km. Zaczynają bieg przy parkingu przy ul. Braci Gierymskich, później biegną wzdłuż wału nad Odrą, pokonują pętlę przy moście Swojczyckim i wracają tą samą drogą.