Wybieramy najpiękniejsze drzewa Wrocławia

Wczoraj ruszyło głosowanie na najpiękniejsze drzewo Wrocławia. Konkurs zorganizował Departament Zrównoważonego Rozwoju oraz portal www.wroclaw.pl z okazji Światowego Dnia Drzewa – 10 października.

Na wybrane zdjęcia wrocławskich drzew można głosować do soboty – 21 października, do południa. Głosujący mogą wybrać najpiękniejsze ich zdaniem okazy spośród 80 zdjęć nadesłanych przez wrocławian. Można je zobaczyć na stronie organizatora: www.wroclaw.pl/srodowisko/najpiekniejsze-drzewa-wroclawia-glosowanie. Zdjęcia przedstawiają drzewa rosnące we wrocławskich parkach: w Parku Wschodnim, Szczytnickim, Grabiszyńskim, Pawłowickim, nad tutejszymi rzekami: Odrą i Widawą, a także na osiedlach i promenadach. Dzięki pięknej pogodzie, którą ostatnio możemy się cieszyć, na niemal wszystkich zdjęciach obserwujemy polską złotą jesień.

Zwyciężą autorzy fotografii, które uzyskają największą liczbę głosów. Nagrodą dla pierwszych pięciu osób jest  Leksykon zieleni Wrocławia i voucher do Afrykarium (ważny przez 90 dni), natomiast kolejnych pięciu uczestników konkursu zostanie nagrodzonych biletem wstępu do Hydropolis.

Dzień Drzewa jest obchodzony od 1872 roku, a w Polsce od 1951 roku. To idea mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa przede wszystkim poprzez podkreślenie znaczenia przyrody i zadbania o zalesianie naszej planety. Inicjatorem akcji był Julius Sterling Morton, który w latach 70 XIX wiek zaapelował, aby 10 kwietnia każdy posadził jedno drzewo. Akcja spotkała się z większym odzewem niż się spodziewano. Od tamtej pory w wielu krajach obchodzony jest Dzień Drzewa. W Polsce od 2002 roku obchodzimy go 10 października.