Długi weekend majowy we Wrocławiu

Data wydarzenia

Miejce

fot. Maciek Lulko/ (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

fot. Maciek Lulko/ (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

W związku z tym, że już za rok Wrocław stanie Europejską Stolicą Kultury, tegoroczna majówka będzie gratką dla miłośników teatru, kina, muzyki. Zapowiadamy szereg nadchodzących imprez i wydarzeń.

Już od 1 maja będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę związaną z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Na 40 planszach zostaną zaprezentowane zdjęcia zniszczonego w 1945 roku Wrocławia, zestawione ze współczesnymi widokami tych samych miejsc! Będzie to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć archiwalne zdjęcia autorstwa Henryka Makarewicza, Rudolfa Jaguscha, Krystyny Gorazdowskiej, Bronisława Kupca, Jana Bułhaka, Mariana Idzińskiego i Adama Czelnego. Współczesne fotografie Wrocławia wykonał Stanisław Klimek. Z kolei sobota, 2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczyste obchody rozpoczną się o godz. 12.00 na placu Gołębim. Kolejna ważna data to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Majówka to także wyjątkowe imprezy dla całych rodzin. W ciągu trzech dni na Wyspie Słodowej, Ostrowie Tumskim a także we wrocławskim Aquaparku będzie można uczestniczyć w warsztatach sportowych, plastycznych i muzycznych. Planowane są również plenerowe rozgrywki, zajęcia nordic walking oraz inne sportowo-rekreacyjne atrakcje.

W tym roku zmienia się lokalizacja koncertów. Najbardziej znane zespoły z czołówek list przebojów wystąpią na dwóch scenach – na Pergoli oraz w Hali Stulecia. Najważniejszym gościem dla wielbicieli talentu Emira Kusturicy będzie występ muzyczny jego bałkańskiego zespołu – THE NO SMOKING ORCHESTRA. Kusturica jest reżyserem kultowych filmów, takich jak Czas Cyganów, Arizona Dream, Underground, czy Czarny kot, biały kot. Ze swoim zespołem zagra już 2 maja, podczas największego wrocławskiego festiwalu rockowego 3-Majówka 2015! W ramach tego samego wydarzenia na Pergoli rozbrzmi Thanks Jimi Festival, który ponownie zgromadzi uczestników bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Wrocławską publiczność teatralną powinna ucieszyć informacja o tym, że podczas majówki będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzany spektakl „Pieśni Leara” w wykonaniu Teatru Pieśń Kozła. To wyjątkowe muzyczne widowisko, które poezję zamienia w przejmujące utwory, śpiewane przez aktorów.