Festiwal Kalejdoskop Kultur

Data wydarzenia

Miejce

fot. Kevin Jaako / (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

fot. Kevin Jaako / (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

Ósmy Festiwal Kalejdoskop Kultur zaplanowany jest na 12 i 13 czerwca 2015 w Klubie Festiwalowym Stary Klasztor. Niektóre wydarzenia odbędą się nad samą Odrą. W sobotę, 13 czerwca, na Wyspie Słodowej nie zabraknie świetnej folkowej muzyki i rozrywki w postaci strzelania z łuku, klejenia latającego smoka, czy filcowania po tatarsku.

W tym roku rządzić będą klimaty łemkowskie, bojkowskie, zakarpackie i górsko-wszelakie! Jak co roku będzie etnicznie, smacznie i kolorowo. Organizatorzy szykują koncert plenerowy na Wyspie Słodowej, który potrwa przez całą sobotę. Ale sam festiwal wystartuje nieco wcześniej 12 czerwca 2015 o godz. 21.00. Zainauguruje go łemkowsko- jazzowy koncert zespołu SUSANNY w Klubie Festiwalowym Stary Klasztor.

13 czerwca, między 15:00 a 22:00 będzie można wypocząć nad leniwie płynącą Odrą, słuchając rytmów irlandzkich, polskich, łemkowskich, ukraińskich, niemieckich, romskich, koreańskich i innych formacji folkowych oraz tradycyjnych zespołów pieśni i tańca. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. Przewidziano również: klejenie latającego smoka, filcowanie po tatarsku lub warsztaty ceramiczne. Na stoiskach dostępne będzie jedzenie i trunki z różnych krain i regionów. Podczas festiwalu będzie można również wzbogacić swoją szafę. Szereg projektantów, będzie dysponować fantazyjnymi ciuchami, pojawią się m .in. etno-ciuchy z Taszkientu!

Wieczorna część programu (start o 19.00!) to ukłon dla dawnych Bieszczad i muzyki korzennej Bojków i Łemków. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Tołhaje, który „wypuścił” płytę Stereokarpaty i stworzył ścieżkę dźwiękową dla serialu „Wataha”, HBO Polska. Nim na scenie zabrzmią Tołhajowe stereokarpaty, publiczność rozgrzeje rusińsko-zakarpacki etno-dance z Kijowa, czyli Luiku. Ale to oczywiście nie wszystko. Obu tych wykonawców usłyszycie na scenie ustawionej na Wyspie Słodowej.

Po koncercie na Wyspie Słodowej zabawa przeniesie się do Starego Klasztoru na lemko-jewish afterparty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

12 czerwca 2015/piątek/godz. 21.00/ SUSANNA/ ŁEMKOWSKO I JAZZOWO/
13 czerwca 2015/ sobota/ godz. 15.00-22.00/ Wyspa Słodowa/ WSTĘP WOLNY
TRADYCYJNE ZESPOŁY PIEŚNI I TAŃCA
FORMACJE FOLKOWE
STRZELANIE Z ŁUKU
POKAZ ETNO- MODY Z TASZKIENTU
FILCOWANIE PO TATARSKU
KUCHNIA ETNICZNA
PIWO Z CZECH
WINO Z WŁOCH

GWIAZDY WIECZORU:
LUIKU – RUSIŃSKO –ZAKARPACKI ETNO-DANCE (UA)
TOŁHAJE – BOIKO-LEMKO STEREOKARPATY – podkarpacka muzyka Watahy (PL)

GODZ. 22.30 /LEMKO-JEWISH AFTERPARTY / The Dollar Brothers/ Prypadok – Припадок/ Rozhinkes/ Klub Festiwalowy Stary Klasztor, ul. Pyrkyniego 1/ WSTĘP WOLNY