„MOSTY” zapowiedzią ESK 2016

Data wydarzenia

Miejce

Strona wydarzenia

fot. Mateusz Juszczak /(CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. Mateusz Juszczak /(CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

W weekend 20 czerwca rozpocznie się pierwsza odsłona programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Będzie to zapowiedź przyszłorocznych wydarzeń, podczas których mosty i kładki Wrocławia staną się areną działań kulturalnych.

Program „MOSTY” to 26 różnych propozycji spędzenia czasu podczas czerwcowego weekendu, wybranych przez Chrisa Baldwina – kuratora ESK ds. performance’u – spośród osiemdziesięciu nadesłanych projektów. Wśród nich znajdziemy wydarzenia związane z filmem, tańcem, słuchowiskiem, literaturą, happeningiem, pojawią się także widowiska i subtelne instalacje.

Wszystko zostało przygotowane przez młodych Dolnoślązaków, w sumie kilkuset twórców: profesjonalistów i amatorów, dzieci i dorosłych. Najmłodszy animator mostów ma 14 lat, a dzięki niemu Mostek Pokutnic, Katedra Marii Panny i pobliskie Muzeum Narodowe rozbrzmiewać będą przeróżnymi dźwiękami.

Zakochani mogą spotkać się na Moście Tumskim, gdzie dojdzie do Multimedialnego Performensu Muzycznego, nazwanego przez artystów „Pulsem Miłości”. Odbędą się warsztaty bębniarskie i działania animacyjne, a na zakończenie koncert i wielkie widowisko multimedialne. Projekt jest skierowany do szerokiej publiczności, bez względu na wiek.

Odwołaniem do najnowszej historii Wrocławia będzie budowa „Wału przeciwpowodziowego” na Moście Uniwersyteckim. Mieszkańcy stworzą interaktywną instalację nawiązującą do ratowania zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego podczas powodzi z 1997 roku. Przy okazji autorzy projektu będą zachęcać mieszkańców do zapisania wspomnień z powodzi i stworzenia wspólnej książki opowiadającej o tamtych wydarzeniach.

Młodzi twórcy połączą ponadto siły z największą imprezą biegową we Wrocławiu, organizowaną przez Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław. Ponad 7500 biegaczy 3. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu przebiegać będzie przez artystyczne Mosty przy dopingu uczestników wielkiej imprezy ESK.

Te i pozostałe wydarzenia będą trwać przez cały dzień 20 czerwca. Więcej informacji o poszczególnych projektach znajdziemy na stronie http://wroclaw2016.pl/mosty/. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.