WrocLove Fest w Hali Stulecia i na Pergoli!

wianek23 i 24 czerwca odbędzie się święto muzyki folkowej. W Hali Stulecia oraz na pergoli zagrają zespoły prezentujące polskie tradycje oraz światową muzykę.

„WrocLove Fest – Noc Świętojańska” odbywa się w ramach obchodów Święta Wrocławia, a to właśnie św. Jan Chrzciciel jest patronem naszego miasta. Historia głosi, że ok. roku 1000 panował na Ostrowie Tumskim biskup Jan, a po nim jeszcze kilku biskupów o tym imieniu. Prawdopodobnie to od jego imienia, jako protoplasty władzy kościelnej, pod koniec X w. katedra wrocławska otrzymała za patrona Jana Chrzciciela, którego wizerunek do dnia dzisiejszego widnieje w herbie miasta.

Podczas tegorocznej Nocy Świętojańskiej w ramach WrocLove Fest do Wrocławia ściągną prawdziwe gwiazdy międzynarodowej sceny world music i rodzimej sceny folkowej. Festiwalowe gwiazdy zagrają na dwóch scenach: w otoczeniu zielelni Pergoli oraz w Hali Stulecia, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koncerty oraz pokazy związane z obrzędami i tradycją na Pergoli będą otwarte dla publiczności. Koncerty w Hali Stulecia będą biletowane, z możliwością swobodnego przemieszczania się po całym terenie imprezy.

W trakcie Nocy Świętojańskiej zagrają m.in. ZAKOPOWER, GOLEC uORKIESTRA, ENEJ, KAPELA ZE WSI WARSZAWA, Carrantuohill, Bubliczki, białoruska PAWA, indyjska BOLLYWOOD MASALA ORCHESTRA, AMADOU & MARIAM z Mali, serbska orkiestra BOBAN MARKOVIĆ ORCHESTRA, Haydamaky. Ostatni dzień festiwalu – POWITANIE LATA 2016 w ramach Wrocławskiego Święta Piwa – skocznie i kołysząco zakończą Grubson, O.S.T.R, Strachy Na Lachy, Afromental, GOGOL BORDELLO, Mesajah, Cała Góra Barwinków, Koniec Świata i Bethel.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem występów muzycznych.

Jak przystało na Noc Świętojańską, nie może zabraknąć wicia i rzucania wianków. Odbywać się ono będzie w rytmie największej, wspólnie stworzonej przez uczestników WrocLove Drums Orchestra. Poprowadzą ją bębniarskie grupy inspirowane różnymi nurtami world music: odnajdująca korzenie w brzmieniu afrykańskiej muzyki perkusyjnej Foliba, pierwsza żeńska grupa perkusyjna w Polsce, powalająca latynoamerykańskimi rytmami Mamatucada, a także zespół Słoma, założony przez prekursora polskiego bębniarstwa Jerzego „Słomę” Słomińskiego. Przed korowodem odbędą się warsztaty bębniarskie. Organizatorzy obiecują odczucie polskich korzeni, tradycji, obrzędów i obyczajów połączonych z wielką sceną world music! Każdy uczestnik otrzyma darmowe zaproszenie na koncerty WrocLove Fest – Noc Świętojańska 2016. Uczestnicy mogą rejestrować się od godz. 16:00, Świętojański Korowód wyrusza około godziny 22:00.

Poznamy także zwyczaje białoruskie – zanim puścimy wianki, będziemy je wspólnie wyplatać z Festiwalem Niezależnej Kultury Białoruskiej, w ramach którego będziemy mogli usłyszeć białoruski zespół PAWA z unikalnym miksem średniowiecznej muzyki europejskiej oraz nowoczesnego rocka z domieszką elektroniki. Muzycy wykorzystują na scenie autentyczne kopie tradycyjnych instrumentów muzycznych takich jak dudy, żalejka, cytra, sopilka, rauschpfeife (niemiecka odmiana szałamai), säckpipa (szwedzkie dudy), gaita gallega i insz.

Podczas Nocy Świętojańskiej nie może zabraknąć innych, charakterystycznych atrakcji. Subtelne malowanie płomieniem, zachwyt, lekkość i czysta magia – podane w idealnie dopasowanym, niebanalnym klimacie etno to widowisko fire show, które zapadnie w pamięci – w wykonaniu Bandit Queen Circus.

Jak przystało na obrzędowość Nocy Świętojańskiej, odbędą się także poszukiwania kwiatu paproci. Na szczęśliwego znalazcę czeka nagroda!

Oprócz uczty duchowej będzie też coś dla ciała za sprawą Zlotu Food Trucków.

Imprezie towarzyszyć będzie specjalna edycja Wrocławskiego Święta Piwa – Powitanie Lata 2016. Zachęcamy również do uczestnictwa w koncercie WrocLove Fest – Pierwszy Dzień Wakacji 2016, który odbędzie się 25 czerwca.