Zbliża się kolejny sezon na Wyspie Słodowej. Będzie czyściej i bezpieczniej

Już w marcu na wrocławską Wyspę Słodową wróci życie – w tym roku, podobnie jak w poprzednim, nie zabraknie koncertów czy kina plenerowego. Bezpieczeństwa uczestników odbywających się tam imprez, oprócz ochroniarzy, od nowego sezonu będzie też strzegł monitoring, pojawią się także toalety.

Przypomnijmy, od zeszłego sezonu letniego wrocławska Wyspa Słodowa zmieniła swój charakter. Co tydzień odbywały się tam zorganizowane imprezy, pojawiły się ogródki gastronomiczne, w których legalnie można napić się piwa, a na noc wyspa była zamykana.

Od niedawna o bezpieczeństwo wrocławian dba tam również system monitoringu. Pod koniec roku pojawiło się siedem punktów kamerowych: pięć na Wyspie Słodowej, dwa na Wyspie Bielarskiej, łącznie dziesięć kamer, w tym trzy obrotowe.

Dzięki temu na bieżąco będziemy mogli obserwować newralgiczne punkty i szybko reagować na potencjalne zagrożenia. System monitoringu będzie zintegrowany z głównym centrum monitorowania w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także z lokalnym centrum monitorowania na komisariacie policji – mówił w zeszłym roku Krzysztof Działa z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Czyściej i bezpieczniej

Od marca na Wyspę Słodową po zimowej przerwie znów wróci życie, nie zabraknie też kolejnych zmian.

Przede wszystkim pojawią się toalety. Na Wyspie Słodowej staną dwa kontenery toaletowe, a każdy z nich będzie składał się z części damskiej (minimum 3 toalety i 2 umywalki) i męskiej (minimum 4 pisuary, jedna toaleta i 2 umywalki).

Toalety będą czynne od marca do października od godzin rannych do północy, a nad porządkiem w kontenerach czuwać będzie portier.

Na Wyspę Słodową wrócą też ochroniarze, którzy będą dbać o bezpieczeństwo i pilnować, by między północą a szóstą rano nikt niepowołany na wyspę nie wchodził.

Wyższe wymagania będą stawiane organizatorom imprez masowych – oprócz dokładnego opisu imprezy, będą oni musieli też zdobyć pozytywną opinię Wydziału Kultury. Jak tłumaczą urzędnicy, szczególny nacisk zostanie położony na kwestie porządkowe.

Organizator będzie więc wpłacał kaucję zwrotną na poczet usunięcia ewentualnych zniszczeń, a także odpowiadał za sprzątanie terenu w trakcie i po imprezie. I to nie tylko samej Wyspy Słodowej, ale też terenów przyległych, czyli m.in. Wyspy Bielarskiej czy Bulwaru Zienkiewicza.

Będzie się działo

Wiadomo już, że 26 kwietnia na Wyspie Słodowej odbędą się obchody kanonizacji Jana Pawła II, a od maja do września możemy spodziewać się m.in. koncertów uczestników projektu „Muzyka Młodego Wrocławia” czy kina plenerowego.

Z okazji 1 maja na Wyspie Słodowej zagra brytyjska grupa Uriah Heep, a także Eric Burdon, wokalista legendarnego zespołu The Animals. W maju nie zabraknie też tradycyjnych Juwenaliów. W tym roku na plenerowej scenie pojawi się m.in. Dr Alban, Bracia Figot Fagot, Kim Nowak, Julia Marcell czy Jamal.

Ciekawie będzie też w czerwcu – 14 VI na Wyspie Słodowej odbędzie festiwal „Kalejdoskop Kultury”, natomiast od 16 do 23 będziemy tam hucznie obchodzić święto Wrocławia.