Zbudują zbiornik w Raciborzu. To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa Wrocławia

Jesienią ruszy budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu. Dzięki polderowi zniknie ryzyko powtórki powodzi z 1997 roku, bo fala zmierzająca w kierunku Wrocławia zostanie spłaszczona do poziomu, z którym nasz węzeł wodny bez problemu sobie poradzi. Inwestycja będzie gotowa w 2017 roku.

Podpisana we wtorek 18 czerwca umowa oznacza, że wreszcie ruszy zapowiadana od lat budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu Dolnym. Inwestycję, opiewającą na blisko 940 mln złotych, wykona hiszpańska firma Dragados. Ma na to 4 lata.

To największa inwestycja na Odrze i najważniejsza. Kluczowa dla ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców – podkreśla Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Dzięki zbiornikowi zdecydowanie zwiększy się bezpieczeństwo nie tylko całego dorzecza Górnej i Środkowej Odry, ale też samego Wrocławia. To, obok prowadzonej już modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, najważniejsze przedsięwzięcie w ramach rządowego „Programu dla Odry 2006”.

To właśnie budowa polderu sprawi, że przepustowość WWW na poziomie 3100 m3/s (tyle węzeł osiągnie po zakończeniu modernizacji) wystarczy, by nie doszło do powtórki z 1997 roku. Wtedy podczas powodzi maksymalne przepływy na Odrze we Wrocławiu wynosiły 3640 m3/s – teraz takich wielkości już nie osiągną.

Nie ma potrzeby zwiększenia przepustowości Wrocławskiego Węzła Wodnego do poziomu, jaki osiągnął przepływ w 1997 r. Dzięki budowie zbiornika retencyjnego w Raciborzu, ewentualna fala powodziowa zostanie spłaszczona na tyle, że nie powinna w naszym mieście przekroczyć poziomu 3100 m3 na sekundę – tłumaczył w zeszłym roku Witold Sumisławski, dyrektor RZGW we Wrocławiu.

Ten suchy polder będzie bowiem wykorzystywany do magazynowania nadmiaru wód powodziowych – w ekstremalnych sytuacjach będzie można spowolnić i spłaszczyć napór niszczycielskiej fali i zapobiec przelaniu Odry za wały.

Zbiornik ma zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe łącznie 2,5 mln ludzi. Polder, oprócz Wrocławia, pozwoli ochronić też m.in. Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg czy Oławę, a także liczne wsie z terenu województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.