Znów można przepłynąć przez Wrocław! Śluza Różanka już po gruntownym remoncie

Od początku maja – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – ponownie otwarta dla żeglugi jest śluza Różanka, która przeszła w ostatnim czasie gruntowny remont. – Dzięki temu prowadzący przez Wrocław szlak wodny znów jest drożny i można z niego korzystać – podkreślają wodniacy.

Podstawowe prace remontowe przy śluzie Różanka, realizowane w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, dobiegły końca jeszcze w kwietniu, więc nic nie stało na przeszkodzie, by w czwartek 1 maja oddać śluzę do użytku.

Dzięki temu prowadzący przez Wrocław szlak wodny, który obejmuje Kanał Żeglugowy, Starą Odrę i Kanał Różanka, znów jest drożny i mogą z niego korzystać wszyscy użytkownicy Odrzańskiej Drogi Wodnej – wyjaśniają przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Przebudowa objęła gruntowną renowację komory śluzy oraz odmulenie i konserwację umocnień kanałów – awanportu górnego i dolnego. W ramach remontu naprawiano też płytę denną komory śluzy – dokonano tego za pomocą uzupełnień specjalistyczną mieszanką betonową. Oblicówka ścian komory śluzy z cegły klinkierowej została wymieniona na nową wraz z warstwą betonu ścian o grubości 25 cm.

W zakresie tej inwestycji znalazła się też częściowa wymiana gruntu za ścianami komory śluzy. W ramach prac remontowych przewidziano również odmulenie awanportów, oczyszczenie skarp, uzupełnienie zniszczonych ubezpieczeń na skarpach i ich zapiaszczenie oraz zahumusowanie – tłumaczą w RZGW.

Śluza Różanka pracuje codziennie w godzinach od 6 do 22.

Ze względu na prowadzone w dalszym ciągu prace inwestycyjne na Stopniu Wodnym Różanka, wszystkie załogi jednostek, które nawigują w obrębie tego obiektu, RZGW we Wrocławiu uprasza o zachowanie szczególnej ostrożności i bezwzględne wykonywanie poleceń obsługi śluzy – apelują wodniacy.

Przypomnijmy, modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego to jeden z głównych elementów Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Prace w ramach tej potężnej inwestycji obejmują m.in. modernizację koryt i kanałów Odry, urządzeń przeciwpowodziowych oraz bulwarów.

Jak podkreślają przedstawiciele RZGW, podstawowym i najważniejszym celem Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego jest znacząca poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów usytuowanych na obszarze Wrocławia oraz miejscowości zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie.

Całkowita wartość realizowanego przez RZGW we Wrocławiu komponentu Modernizacji Wrocławskiego Węzła sięga sumy ponad 901 milionów złotych. Inwestycja wsparta jest pokaźną dotacją ze środków Unii Europejskiej – wartość tego dofinansowania wynosi ponad 518 mln złotych.