Posłuchaj dźwięków gitary wykonanej z odrzańskiego wodowskazu

Odra Guitars prezentuje nową gitarę powstałą ze współpracy dwóch artystów, Michała Zygmunta oraz Miku, kreatywnego twórcę instrumentów strunowych.

Unikalne brzmienie dwugryfowego przyrządu muzycznego wzmacnia jego wygląd: model Odra Guitars Miku Lapsteel zbudowany został ze starego wodowskazu znalezionego przez bosmana portu Ścinawa w odrzańskiej szopie. Historia instrumentu jest więc równie ciekawa, co jego budowa. Materiał przeleżał w bosmańskiej szopie 40 lat!

Specyfikacja gitary powinna zadowolić zaawansowanych muzyków. Pierwszy gryf ma sześć strun, a drugi jest jednostrunowym basem o menzurze 100 cm, wykonanym ze struny fortepianowej. Ponadto instrument pozwala na płynną regulację obrotów silnika grającego na wspomnianej strunie i posiada dwa niezależne tory sygnału.

Michał Zygmunt z Odra Guitars Miku Lapsteel

Michał Zygmunt prezentuje nad Odrą nową gitarę Miku Lapsteel

Instrument muszę wymyślić od nowa, muszę wymyślić jak go nastroić, jak na nim grać, do czego go używać, jak on będzie brzmiał, jakich efektów używać. Muszę skonfigurować instrument właściwie tylko na mój osobisty sposób – zdradza w radiu tajniki tworzenia Zygmunt. Przypomina również, że Dolny Śląsk ma bogate tradycje budowy przyrządów muzycznych, jak choćby legnicka fabryka pianin i fortepianów czy sławne w swoim czasie lubińskie gitary, a region obfituje w zdolnych muzyków, którzy potrafią je wytwarzać i na nich grać.

Klip z Miku Lapsteel został nagrany w trakcie letniej sesji, w murach dwudziestoośmiometrowej wieży ciśnień w Lesznie, mieście znajdującym się około 100 kilometrów na północ od Wrocławia. Budowla pochodzi z końca XIX wieku i ma dziś status zabytku. Tematycznie muzyka jest związana z wnętrzem wieży, porusza się na obszarach związanych z wodą i przestrzenią wokół niej. To nie jest jednak wyjątek w karierze muzyka, a kontynuacja jego wizji artystycznej, obracającej się wokół wody i etniczności, nazywaną przez krytyków – nomen omen – muzyką źródeł.

W nagraniu zrealizowanym przez Formę & Czas uczestniczył gościnnie Mikołaj Sikorski, czyli Miku Cigarbox, współtwórca nowej gitary. Mówi o sobie, że jest trochę muzykiem, trochę stolarzem, trochę ślusarzem i trochę lutnikiem. To właśnie on jest „mózgiem” technicznym instrumentu, a swoje doświadczenia wyniósł z tworzenia tak zwanych cigar box guitars, pochodzących oryginalnie z dziewiętnastowiecznych południowych Stanów Zjednoczonych. Artysta podkreśla, że lepiej jest samemu zbudować sobie instrument, niż kupować gotowy, a wystarczy do tego wolny weekend (i trochę wiedzy oraz umiejętności, którymi dzieli się z chętnymi podczas jednodniowych warsztatów).

Odra Guitars to seria profesjonalnych gitar, zbudowana wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą.  Nie kupicie takich w sklepie a wielu technicznych rozwiązań nie znajdziecie w gitarach produkowanych seryjnie – wyjaśnia Zygmunt i dodaje: – Realizując wizje Odra Guitars udowodniłem sobie, że można zrobić instrumenty światowej klasy, według własnego pomysłu, używając lokalnego drewna, budując tuż za miedzą.