Bezpiecznie nad rzeką

Lato w mieście umiejscowionym nad rzeką może być idyllą. Żeby jednak błogi wypoczynek nie przerodził się w dramat, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Odpowiednie przygotowanie

– Przed użyciem sprzętu nauczmy się go obsługiwać i upewnijmy się, że łódź, kajak czy też rower jest w dobrym stanie, a także sprawdźmy czy na łodzi jest sprzęt ratunkowy- przestrzega Karolina Kowalska z Biura Prasowego WOPR.

Jeżeli wypożyczamy kajak, rower wodny czy też jacht to musimy pamiętać, że bierzemy pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojej załogi- zawsze zakładajmy kapoki. Wypływając siadajmy w miejscach, które są konstrukcyjnie do tego przeznaczone, nigdy nie siadamy na burtach czy też na pokładzie w przypadku kajaku. Nie można też przeładować łodzi osobami czy sprzętem. Podczas spływu kajakiem nie wychylajmy się zbytnio ponieważ  możemy doprowadzić do wywrotki kajaku.

– Zawsze, gdy płyniemy niezależnie od tego czy to jest łódź czy kajak, musimy uważać na innych użytkowników, aby się nie zderzyć. Bez potrzeby nie powinniśmy się też zbliżać łodzią do kąpiących się i płynących osób- mówi Karolina Kowalska.

I co jeszcze ważne, przed wypłynięciem sprawdźmy pogodę jaka będzie w najbliższych paru godzinach. Złe warunki atmosferyczne, to większe ryzyko wypadku, nie tylko na jezdni.

– Przed wyjściem na wodę powinniśmy także informować dokąd się wybieramy- podkreśla rzeczniczka WOPR.

Gdy coś się stanie

W momencie, gdy potrzebujemy pomocy lub jesteśmy świadkami topienia się, a nie możemy pomóc to dzwonimy na numer alarmowy Straży Pożarnej, Policji, WOPR-u czy też Pogotowia Ratunkowego. Służby dyżurne wymieniają się informacjami, alarmując siebie nawzajem.

Numer 112 – wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy; jest to ogólnoeuropejski numer alarmowy.

Numer 984– pogotowie rzeczne.

Numer alarmowy WOPR-u- 601-100-100.

– WOPR wezwać też możemy także przez krótkofalówkę- K17 – 156,850 MHz, jest to kanał główny WOPR- mówi Karolina Kowalska. 

Przy wzywaniu pomocy trzeba spokojnie opowiedzieć co i gdzie się stało. Precyzyjnie podane informacje przyspieszą odpowiednią reakcję służb ratowniczych.

Gdy to my potrzebujemy pomocy również powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc, zachowując przy tym spokój i opanowanie. Starajmy się także dotrzeć do najbliższego brzegu- przekonuje Kowalska.

Pomoc przedmedyczna osobie podtopionej

– Pamiętajmy, że udzielamy pomocy przedmedycznej a nie medycznej. Na początku należy zapewnić bezpieczeństwo własne, w myśl zasady „Dobry ratownik to żywy ratownik”. Później eliminujemy czynnik niebezpieczny dla osoby poszkodowanej, czyli wyciągamy z wody, odsuwamy od niebezpiecznego miejsca, następnie wzywamy fachową pomoc. W razie koniczności przeprowadzamy RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa- przyp.red.), zabezpieczamy ewentualne złamania oraz zapewniamy komfort termiczny i psychiczny.- wylicza Karolina Kowalska.

U osoby podtopionej będącej już na brzegu najpierw oceniamy stan świadomości, gdy nie mamy odpowiedzi sprawdzamy puls, tętno i oddech.

Przy braku pulsu, tętna i oddechu natychmiast przystępujemy do udrożnienia dróg oddechowych i masażu serca.

Masaż serca wykonujemy u osoby dorosłej następująco: 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie 2 wdechy. Cykl powtarzamy aż do przyjazdu Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej czy też Policji i przejęcia akcji ratunkowej przez wykwalifikowanego ratownika.

Po wydobyciu z wody osoby podtopionej nie wolno podnosić, przekładać przez kolano i wylewać wody z płuc. Przy utopieniu występuje skurcz krtani – samoczynne zaciśnięcie się krtani, w wyniku którego woda nie powinna dostać się do płuc.

„Spław szaleństwo- wybierz bezpieczeństwo”

W lipcu br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wspólnie z Urzędem Żeglugi Śródlądowej, Policją Wodną i WOPR-em podjęli działania, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich, którzy będą spływać Odrą. Została zainaugurowana kampania „Spław szaleństwo- wybierz bezpieczeństwo”, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na rzece. Już niebawem przy jazach, śluzach i miejscach niebezpiecznych na Odrze powstać ma profesjonalny System Wczesnego Ostrzegania.

Do tej pory na Odrze, mimo przepisowych ostrzeżeń w miejscach niebezpiecznych dochodziło do wypadków. System Wczesnego Ostrzegania ma to zmienić. Oparty będzie on na sygnałach świetlnych, które z daleka ostrzegać będą przed niebezpiecznym miejscem.

Dodatkowo RZGW pracuje nad innymi rozwiązaniami, które poprawiłyby bezpieczeństwo spływających rzeką. W planach jest instalacja specjalnych czujników zbliżeniowych czy lin, a także montaż megafonów, przez które można ostrzegać płynących w niebezpieczne miejsce kajakarzy.