Bulwar Dunikowskiego zyska nowe oblicze. Pojawi się kładka pod mostem Pokoju i amfiteatr

Rusza projekt rewitalizacji bulwaru Dunikowskiego. Pojawi się tam m.in. nadrzeczny amfiteatr, Pufa Miejska i przystań pasażerska, a pod mostem Pokoju będziemy przechodzić po kładce. Całe przedsięwzięcie ma być gotowe pod koniec przyszłego roku.

Do rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego miasto przymierza się już od kilku lat. W 2008 roku zorganizowano konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej całego przedsięwzięcia. Teraz zwycięska praca – autorstwa Piotra Żurawia – zostanie wcielona w życie.

Szykujemy dla wrocławian bardzo atrakcyjne nowe miejsce, zwrócone przodem do Odry – tłumaczy Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Jak podkreślają urzędnicy, ma to być nie tylko przestrzeń do spacerowania, ale też taka, w której będzie można się zatrzymać, usiąść, przyjemnie spędzić czas.

Bulwar Dunikowskiego aż prosi się o to, żeby go w tym celu wykorzystać. To największy projekt dotyczący przestrzeni publicznej realizowany obecnie we Wrocławiu – podkreśla Piotr Fokczyński, architekt miasta.

Zarząd Inwestycji Miejskich właśnie rozpoczął poszukiwania firmy, która zrealizuje inwestycję. Prace ruszą w grudniu, a cały, podzielony na dwa etapy projekt, ma być gotowy do końca przyszłego roku.

Wiosną 2016 roku wszyscy skorzystamy z nowego bulwaru – dodaje Maciej Bluj.

Pierwszy etap składa się z dwóch odrębnych zadań. Pierwsze obejmuje teren od mostu Piaskowego do mostu Pokoju, drugie – od mostu Pokoju do mostu Grunwaldzkiego.

W efekcie powstanie ciąg spacerowy od wyspy Piasek aż do Politechniki Wrocławskiej, a nawet dalej aż do Hali Stulecia – tłumaczy Piotr Fokczyński.

Między mostami Piaskowym a Pokoju przebudowane zostaną ścieżki i chodniki, a także plac przed Akademią Sztuk Pięknych, gdzie znajdzie się przestrzeń wystawiennicza na potrzeby uczelni. Projekt przewiduje też montaż 6 rzeźb ptaków autorstwa Magdaleny Abakanowicz wraz z iluminacją, przy Zatoce Gondoli.

Centralnym punktem tej części bulwaru ma być jednak amfiteatr nad samą wodą.

Amfiteatr zostanie „wcięty” między Bastion Ceglarski i Piaskowy, będzie schodził kaskadowo do linii Odry – zapowiada Piotr Fokczyński.

Z kolei między mostami Pokoju a Grunwaldzkim, czyli na wchodzącym w skład bulwaru Dunikowskiego bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich, pojawi się przystań pasażerska z dwoma pomostami i sześcioma pontonami pływającymi.

Będą mogły tu zacumować większe jednostki – mówi Fokczyński.

Ponadto na tyłach urzędu wojewódzkiego powstanie też Pufa Miejska (betonowa forma powleczona miękką substancją amortyzującą, na której będzie można usiąść), a także nowe ścieżki i chodniki wraz z oświetleniem i małą architekturą.

Drugim etapem projektu jest budowa stalowej kładki pod mostem Pokoju, która – w razie zagrożenia powodzią – będzie mogła być podniesiona nad wodę.

Pierwotnie projekt przewidywał przewiercenie tunelu w jednym z przyczółków przeprawy, jednak okazało się, że ze względu na kwestie techniczne, będzie to trudne do zrealizowania.

Stąd pomysł, żeby pod przęsłem zamontować ruchomą konstrukcję, po której będzie można chodzić – tłumaczy Piotr Fokczyński.

Budowa kładki spowoduje, że spacerowicze nie będą musieli przecinać jezdni, obędzie się więc bez budowy nowych przejść dla pieszych czy sygnalizatorów świetlnych.

Cała rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego będzie skoordynowana z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, prowadzącym modernizację bulwarów Odry Śródmiejskiej.