Bulwar Zienkiewicza jak nowy. Sprawdź jak się zmienił

Bulwar ks. Aleksandra Zienkiewicza od dawien dawna pełnił funkcję spacerowo-widowkową ze względu na dobre położenie wzdłuż prawego brzegu Odry. Po rewitalizacji spełnia również nową funkcję, czyli rekreacyjno-wypoczynkową.

W założeniach projektu było utrzymanie ciągłości komunikacyjnej tego miejsca. Można dzięki niemu udać się do kolejnych części Wrocławia o podobnym charakterze, czyli Bulwaru Słonecznego i Bulwaru Józefa Zwierzyckiego, a przez Mosty Młyńskie do bulwarów kard. Stefana Wyszyńskiego, Piotra Włostowica i Stanisława Kulczyńskiego. Jest stąd świetny widok na zabytki zbudowane wzdłuż brzegu Odry Północnej, takich jak Kościół św. Marcina i pomnik Jana XXIII. W doskonale dopasowanym otoczeniu zyskują na walorach estetycznych, które projektowano na równi z ich znaczeniem religijnym. Z oryginalnej architektury przebudowano schody i mur oporowy przy pomniku papieża, a także dodano kilka ławek i stojaki rowerowe. Spacery wzdłuż rzeki będą dostarczać teraz nowych wrażeń.

Widok z bulwaru na Mosty Młyńskie

Widok z bulwaru na Mosty Młyńskie

Na bulwarze widzimy zasadzone jabłonie ozdobne

Na bulwarze widzimy zasadzone jabłonie ozdobne

 

 

 

 

 

 

 

I jeśli o wrażeniach mowa, nie można pominąć zupełnie odmiennego zagospodarowania terenu. W miejsce starych drzew liściastych, które wydawały się rosnąć dziko, i pomalowanych graffiti murów, zasadzonych zostało 19 nowych drzew, blisko 5 tys. krzewów iglastych i liściastych, ponad 380 pnączy i półkrzewów, 900 bylin i traw rabatowych oraz ponad 5000 roślin cebulowych. Od teraz będziemy mogli się przyglądać jak nowo posadzone drzewa rosną z roku na rok, dając cień tak bardzo potrzebny podczas wypoczynku latem nad chłodem Odry. Mnogość różnorodnych roślin i drzew wytłumi dźwięki otoczenia, więc w centrum miasta będziemy mieć okazję skosztować atmosfery spokojnej, zielonej prowincji. W gorących miesiącach zapach kwitnących oraz dojrzałych krzewów ukoi nasze zmysły!

W związku z nowoczesnymi standardami poprawiono dostępność tego miejsca dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu ta zabytkowa część miasta jest otwarta teraz dla wszystkich zwiedzających. Zbudowano podjazd, mający na celu pomoc niepełnosprawnym w dostaniu się do bulwaru, a wzdłuż korony muru oporowego nabrzeża postawiono niewysoką balustradę, aby nic nie przeszkadzało w delektowaniu się pięknym i relaksującym widokiem. Osoby starsze znajdą również wiele miejsc, w których można odpocząć po wyczerpującym spacerze.

Panorama Bulwaru ks. Zienkiewicza

Panorama Bulwaru ks. Zienkiewicza

Najbardziej chyba intrygującą częścią zrewitelizowanego bulwaru jest trawiasty labirynt. Tworzy on wyrazistą kompozycję: łączy zieleń i płyty kamienne ze szpalerem ozdobnych jabłoni. Dziś labirynty stanowią tylko atrakcję turystyczną, są hipnotycznymi znakami wykonanymi dla rozrywki. Ze względu jednak na religijny charakter Ostrowa Tumskiego – nieopodal tej części Odry mamy wspomniane kościoły, pomniki i ul. Świętego Marcina – warto przypomnieć sobie katolicką symbolikę labiryntu, który oznaczał „drogi prowadzące do Jerozolimy”. Trzeba przyznać, że idealnie komponuje się to z nadodrzańskim nastrojem bulwaru ks. Zienkiewicza.

Bulwar ks. Zienkiewicza

Labirynt z widokiem na kościół NMP

Bulwar ks. Zienkiewicza

Labirynt idealnie wpisuje się w charakter miejsca

 

 

 

 

 

 

 

Wspomniane już poszerzenie funkcji o rekreacyjno-wypoczynkową zrealizowane zostało przez tak zwaną małą architekturę, czyli niewielkie obiekty budowlane o różnym charakterze, w tym przypadku użytkowym. Dostawione zostały wygodne ławki i ładne śmietniki, pozwalające utrzymać porządek w okolicy. Dopasowane latarnie sprawiają, że po zmroku spacer nie naraża nas na niebezpieczeństwo potknięcia się o taras, można też dzięki nim wydłużyć swój pobyt na bulwarze. Nowe stoiska dla rowerów pozwalają zaś bezpiecznie zaparkować jednoślad, aby odpocząć lub pozwiedzać pieszo okolicę.

Całość inwestycji na terenie obejmującym 3500 m2, wraz z projektem i trzyletnią pielęgnacją, kosztowała 2,3 miliona złotych. Teraz nie pozostaje nic innego, jak odkryć na własną rękę nowe miejsce do wypoczynku nad rzeką w samym sercu Wrocławia.

Zobacz także

Bulwarami Odry Północnej do Przystani Zwierzynieckiej

Most Młyński Północny

Most Młyński Południowy