Czy kamienica na Wyspie Słodowej otrzyma nowe wnętrze? Spotkanie wokół koncepcji architektonicznej

fot. carsten/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. carsten/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

W kamienicy na Wyspie Słodowej powstanie centrum społeczno-kulturalne. Jest już nowa koncepcja architektoniczna, którą twórcy inicjatywy Wyspa Słodowa 7 przedstawią w ramach spotkania „Bierz Miasto vol. 4”

O planach przebudowy opowie grupa, która od początku widziała w kamienicy miejsce dla małych warsztatów, sal do pracy i wypoczynku. Opis i historię inicjatywy Wyspa Słodowa 7 przedstawi Radek Lesisz, a o nowej – zmaterializowanej już w formie konkretnych planów – koncepcji architektonicznej opowie Karolina Bielak. Spotkanie odbędzie się 13 sierpnia o godzinie 19:00 w Muzeum Architektury.

Archi-box Muzeum Architektury to przestrzeń cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk w architekturze, warsztatów i dyskusji. Tym razem w formie prezentacji i dyskusji zaproszeni aktywiści opowiedzą o swoim pomyśle na jedyną kamienicę na Wyspie Słodowej, pozostałą po zabudowie z XIX wieku.

Każdy kto ma chęć wziąć udział w nadchodzącym Archi-boxie powinien wiedzieć, że aktywiści zjednoczyli się, gdy magistrat poinformował o planach sprzedaży budynku na Wyspie Słodowej 7.

Grupa aktywistów rozpoczęła swoje działania od napisania oficjalnego wniosku do prezydenta Wrocławia, namawiającego na rezygnację ze sprzedaży kamienicy. Równolegle przedstawili pomysł przekazania budynku twórcom i zaangażowanym mieszkańcom, którzy przekształciliby go w centrum społeczno-kulturalne.

Petycja do władz Wrocławia została podpisana przez prawie 6 tysięcy osób. W lutym prezydent Wrocławia wstrzymał proces prywatyzacji i zorganizował konsultacje społeczne w sprawie przyszłości nieruchomości, które trwały do końca maja. W trakcie spotkań z mieszkańcami i wszystkimi zainteresowanymi stronami grupa inicjatywna Wyspa Słodowa 7 przedstawiła kompleksowy zarys modelu funkcjonowania kamienicy jako centrum społeczno-kulturalnego, zarządzanego według zasad ekonomii społecznej.

O ostatecznym kształcie tek koncepcji zadecydowali sami wrocławianie. Centrum zostało wymyślone na podstawie analizy pomysłów na zagospodarowanie budynku, które zgłaszali mieszkańcy miasta (do Banku Pomysłów wpłynęła prawie setka propozycji).

Idea otwartej na różne działania Wyspy Słodowej została wypróbowana w czasie pikników, które cyklicznie odbywały się od marca do czerwca. Przy tej okazji aktywiści zorganizowali społeczny punkt konsultacyjny w sprawie przyszłości kamienicy, który miał promować pomysł powstania centrum społeczno-kulturalnego.

Konsultacje społeczne zakończyły się w czerwcu. Prezydent Rafał Dutkiewicz zdecydował, że kamienica nie zostanie sprywatyzowana, a w krótkim czasie zostanie zorganizowany konkurs na przyszłe zagospodarowanie budynku. Miesiąc później prezydent ogłosił, że budynek zostanie przekazany grupom aktywistów z przeznaczeniem na działalność społeczną.

Na jakim etapie prac jest grupa inicjatywna Wyspa Słodowa 7?

Obecnie aktywiści opracowali już koncepcję architektoniczną budynku. Jak zapowiadają członkowie inicjatywy – starali się odzwierciedlić w niej większość pomysłów zgłaszanych do banku pomysłów. Na poszczególnych piętrach mają znajdować się strefy dedykowane różnym funkcjonalnościom.

Projekt jest efektem analizy projektowej i prawnej, zastanych warunków, stanu technicznego budynku oraz konsultacji budowlano-architektonicznych ze specjalistami z branż architektury, konstrukcji, ochrony zabytków i branży budowlanej. Uwzględniając wszystkie te czynniki, najnowsza koncepcja kamienicy zakłada usunięcie tkanki wewnętrznej budynku, przy zachowaniu w całości zewnętrznych elewacji (ochrona konserwatorska).

Charakter kubatury i kształt budynku również mają pozostać bez zmian. Ważnym elementem tej koncepcji architektonicznej było również to, by budynek był ekologiczny oraz częściowo samowystarczalny (w założeniach zastosowano m.in. rekuperatory, specjalną izolację termiczną, inteligentne oświetlenie LED, instalację fotowoltaniczną i użycie wody szarej).

Aktywiści tworzący koncepcję architektoniczną wierzą w to, że realizacja ich pomysłu uczyni z tego budynku nową wizytówkę miasta oraz atrakcję turystyczną Wrocławia.

Zobacz także

Wyspa Słodowa