Deweloperzy otwierają się na Odrę. We Wrocławiu można już zamieszkać nad brzegiem rzeki

W ostatnich latach deweloperzy obecni w stolicy Dolnego Śląska zaczęli budować osiedla, które mają zbliżyć wrocławian do przepływającej przez miasto rzeki. Zobaczcie, gdzie i za ile kupicie mieszkania ulokowane tuż nad brzegiem Odry.

W ścisłym centrum dla bogatych

Osobom z naprawdę zasobnym portfelem, które chciałyby zamieszkać w samym centrum Wrocławia, a przy okazji mieć gdzie zacumować swój jacht, polecamy Marinę przy ul. Księcia Witolda, vis-a-vis głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dwa budynki już stoją, a ceny apartamentów wahają się od 10 do 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Mimo tych naprawdę wysokich jak na wrocławskie standardy cen, niemal wszystkie mieszkania już się sprzedały.

Ale nic straconego. Inwestor – firma Topacz Investment – już planuje budowę kolejnej Mariny. Stanie ona na wąskim cyplu na Wyspie Pomorskiej. Projekt nowego apartamentowca wyłoniono w drodze konkursu architektonicznego jesienią 2012 roku – wtedy przyznano pierwsze miejsce ex aequo dwóm koncepcjom, a latem zeszłego roku ostatecznie zdecydowano, że w życie zostanie wcielony projekt Mateusza Stolarskiego z pracowni Tamizo.

Budowa ma ruszyć na początku 2015 roku, a w Marinie III znajdą się zarówno mniejsze, 50-metrowe mieszkania na dolnych kondygnacjach, jak i ogromne, 200-metrowe apartamenty na górnych piętrach.

Niepodal, bo tuż przy moście Sikorskiego stoi 61-metrowy wieżowiec Odra Tower, w którym na 19 kondygnacjach znalazły się 243 mieszkania, czterokondygnacyjny parking podziemny, indywidualne i ogólnodostępne zielone tarasy, a także patio.

Wciąż bez trudu można tam kupić mieszkanie – wolnych jest kilkadziesiąt lokali, a ceny zaczynają się od niespełna 6,5 tys. złotych za metr kwadratowy.

Co prawda sąd zdecydował niedawno o upadłości firmy Gant Development, która postawiła Odra Tower, ale zezwolił deweloperowi na zawarcie układu z wierzycielami, co znaczy, że spółka może nadal funkcjonować, a więc także sprzedawać mieszkania.

Nieco dalej dla mniej zamożnych

Kawałeczek dalej, już na Nadodrzu rośnie Kurkowa 14. Na ośmiu kondygnacjach rozmieszczono 210 mieszkań jedno, dwu – i trzypokojowych, a na najwyższych piętrach znajdą się lokale dwupoziomowe.

Inwestycja francuskiej firmy Nacarat ma być gotowa jeszcze w tym roku, a wraz z nią do użytku oddany zostanie również bulwar spacerowy dostępny dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Ceny najtańszych mieszkań zaczynają się od nieco ponad 6 tys. złotych za metr kwadratowy.

Na Śródmieściu powstają Promenady Wrocławskie, czyli zgodnie z zapowiedziami firmy Vantage Development – nowa dzielnica Wrocławia.

Zabudowa obejmie około 20 hektarów w bezpośrednim sąsiedztwie Odry i Kanału Miejskiego.  Pomiędzy ul. Zakładową i Rychtalską wyrośnie docelowo około 2 tysięcy mieszkań. Pierwsze kilkaset lokali już jest gotowych. Mieszkania można tam kupić już za mniej niż 6 tys. złotych za metr kwadratowy.

W nowoczesny sposób zostanie tam zaaranżowane nabrzeże Odry – w planach jest budowa promenady, wzdłuż której będą zlokalizowane sklepy, restauracje, tereny rekreacyjne czy slop dla łodzi i jachtów.

Nieco dalej od centrum, na Przedmieściu Oławskim, znajdziemy Angel Wings. Pierwszy etap inwestycji między ulicą Walońską a Traugutta jest już gotowy. Powstało tam blisko 350 mieszkań i apartamentów.

Części z nich nie udało się jeszcze sprzedać – dostępnych jest wciąż ponad 40 lokali. Największe mają prawie 100 metrów kwadratowych powierzchni, najmniejsze to niespełna 30-metrowe kawalerki. Deweloper nie podaje jednak cen mieszkań.

Z dala od miejskiego zgiełku

Dwa ogromne osiedla mieszkaniowe nad samą Odrą rosną na wrocławskich Swojczycach. Pierwsze z nich to budowana przez Archicom Olimpia Port. Jak podkreślają przedstawiciele dewelopera, to od ponad dwóch lat najchętniej wybierana inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu. 

Póki co oddano tam do użytku cztery budynki, a docelowo Olimpia Port ma być samodzielnym zespołem urbanistycznym, zaspokajającym wszystkie podstawowe potrzeby i wykraczającym ponad standardy przeciętnego osiedla.

Wokół budynków znajdą się parki, place i pasy zieleni z ciągami komunikacyjnymi dla  pieszych i rowerzystów. Wzdłuż głównych ulic i bulwarów znajdą się sklepy i punkty usługowe. 

Aktualnie klienci mogą wybierać spośród mieszkań ulokowanych bezpośrednio przy brzegu Odry lub w głębi osiedla. Ceny zaczynają się do 5200 złotych za metr kwadratowy.

Jesienią ubiegłego roku ruszyła budowa osiedla Nowy Port, który stanie przy ul. Chałupniczej na Swojczycach, nieopodal Olimpii Port. Pierwszy z siedmiu etapów zostanie zrealizowany do końca 2014 roku i będzie obejmował 110 mieszkań. Całość budowy ma zakończyć się dopiero w 2024 roku, a na 8 hektarach znajdzie się łącznie 1400 mieszkań. Ceny mieszkań zaczynają się od 5 tys. złotych za metr kwadratowy.

Położone w bezpośrednim sąsiedztwie Sępolna osiedle, ma być – jak zapewnia deweloper – kompleksowo zaplanowane i w pełni samowystarczalne. Jego projekt opracowany został na bazie szczegółowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zakładającego powstanie wokół osiedla m.in. skwerów i wewnętrznych parków.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajdą się także liczne strefy handlowo-usługowe, szkoły, przedszkola, a także aleje spacerowe oraz ścieżki rowerowe.