Dni Architektury Maksa Berga: Zbuduj miasto pod kopułą Hali Stulecia!

Plakat MaksaDni Architektury Maksa Berga to propozycja Centrum Poznawczego Hali Stulecia, by opowiedzieć o architekturze, mieście i jego mieszkańcach oraz przybliżyć postać Maksa Berga i jego projektów. Młodzież, studenci, rodziny z dziećmi, seniorzy – z Wrocławia i nie tylko – będą mieli okazję, by poszerzyć swoją wiedzę o architekturze, urbanistyce i wrocławskiej „katedrze demokracji”, przy okazji wspaniale bawiąc się przy budowie miasta marzeń.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – projekt dotowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WYDARZENIA

Zbuduj z nami miasto! – zabawa pod dachem Hali (4 czerwca)

Główne wydarzenie – akcja ma charakter gry opartej na scenariuszu, włączającym elementy wiedzy o architekturze oraz mieście. Każdy z uczestników zabawy będzie losował działkę lub kwartał, gdzie następnie budować będzie budynek według własnego projektu. Na budowniczych-architektów czekać będą również mini-wykłady w Szkole Projektowej, spotkania z architektami i projektantami oraz strefa relaksu. Zabawa ma charakter animowanej gry, opartej na miejskim prawie zagospodarowania przestrzeni, przygotowywanym we współpracy ze studentami Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie uświetni występ zespołu Małe Instrumenty, który zagra na żywo, animując prace budowalne muzyką oraz skomponuje „muzykę miasta”, która towarzyszyć będzie budowniczym w trakcie pracy.

Zabawa ma być okazją do opowiedzenia o Hali Stulecia i Maksie Bergu, architekturze modernistycznej, różnych założeniach urbanistycznych, ale również okazją do nawiązania „sąsiedzkich relacji” – chcemy pokazać, że miasto żyje wraz ze swoimi mieszkańcami i to od nich właśnie bardzo wiele zależy.

Propozycje dla gości specjalnych:

Szkoła Architektoniczna

Jednym z elementów wydarzenia będzie Szkoła Architektoniczna, do której zapraszamy specjalnych gości – architektów, deweloperów, projektantów, którzy będą mieli okazję, by opowiedzieć o własnych realizacjach, wypowiedzieć się na temat architektury, zagospodarowania przestrzeni publicznej, ale też opowiedzieć o własnych architektonicznych i miejskich marzeniach.

Miejskie konsultacje i obiekty pokazowe

Goście specjalni, chętni do pomocy budowniczym, zasilą grono „miejskich ekspertów”, których uczestnicy akcji będą mogli „wypożyczyć”, by przedyskutować swoje projekty oraz proces ich budowy. Zapraszamy również do włączenia się do zabawy i budowania własnych obiektów, o których będzie można następnie opowiedzieć w ramach specjalnej odsłony inwestycji budowlanej (na życzenie przekażemy wcześniej plan zabudowy i opisy przewidzianych w mieście dzielnic).

Nagranie eksperckie

W ramach projektu planowany jest film promocyjny, ukazujący kolejne odsłony pracy nad projektem. Poza dokumentacją projektu zapraszamy do wypowiedzi na temat miasta marzeń zarówno prawdziwych specjalistów, jak i Małych Architektów, uczestniczących w warsztatach Dziecięcego Studia Architektury.

Przepis na miasto – gra miejska (4 czerwca)

W trakcie plenerowej zabawy drużyny rodzin z dziećmi, przyjaciół i znajomych, na podstawie specjalnej mapy, będą miały za zadanie odszukać określone punkty z przygotowanymi zagadkami, dotyczącymi miasta. Ich rozwiązanie pozwoli odkryć misję, jaką drużyna będzie miała do wykonania w powstającym tego samego dnia mieście marzeń. Organizatorzy przewidują dwa warianty gry. Łatwiejszy, dla rodzin z dziećmi, rozgrywać się będzie w budynku Hali Stulecia. Dla amatorów wyzwań przewidziano zabawę w różnych zakątkach miasta.

Laboratorium Architektury Maksa Berga (kwiecień-czerwiec)

Od początku kwietnia w Hali Stulecia działa dedykowana pracownia, w której studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej spotykają się i wspólnie z wykładowcami oraz Zespołem Centrum Poznawczego Hali Stulecia pracują nad scenariuszem zaplanowanej na 4 czerwca gry. W ramach Laboratorium Architektury Maksa Berga odbywają się także warsztaty dla młodzieży i seniorów, którzy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę o architekturze i urbanistyce, jak również przygotować się do wykonania specjalnych zadań w trakcie trwania akcji „Zbuduj z nami miasto!”.

Szlakiem wrocławskiego modernizmu

Dni Architektury Maksa Berga będą także okazją do lepszego poznania Wrocławia i jego architektury. Centrum Poznawcze Hali Stulecia wspólnie z przewodnikami PTTK przygotowało cykl specjalnych spacerów, skupiających się na zabytkach wrocławskiego modernizmu. Spacery odbywać się będą w ostatni weekend maja oraz pierwszy weekend czerwca w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Dziedzictwo UNESCO na Dolnym Śląsku

Obchodom Dni Architektury Maksa Berga towarzyszy konkurs dla szkół pt. „KURS NA ZABYTKI: UNESCO do opowiedzenia, pokazania, chronienia”. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o zabytkach Dolnego Śląska, szczególnie o tych, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (wrocławska Hala Stulecia, Kościół Pokoju w Jaworze oraz Kościół Pokoju w Świdnicy). Do 15 maja uczniowie szkół, drużynowo lub indywidualnie, mogą przesyłać swoje zgłoszenia (w formie plastycznej, graficznej, multimedialnej, teatralnej lub filmowej) odpowiadające konkursowej tematyce. Oprócz fantastycznych nagród zwycięzcy będą mieli okazję zaprezentować swoje prace publiczności 4 czerwca w Hali Stulecia.

Strona www.max-berg.pl

Od połowy maja aktywna będzie również w pełnej wersji strona dedykowana wydarzeniu, która opowiadać będzie nie tylko o jego kolejnych odsłonach (projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach), ale również o Maksie Bergu i jego projektach, modernizmie i projektach miast idealnych. Strona prowadzona będzie w trzech językach.

Zajrzyj też na FB i dowiedz się więcej o projektach Berga: Fb.com/DniBerga