Dojazd na Wielką Wyspę wkrótce będzie łatwiejszy. Ale na remont mostu Zwierzynieckiego jeszcze poczekamy

W wakacje powinna ruszyć gruntowna przebudowa ul. Curie-Skłodowskiej, którą wrocławianie mogą, po przekroczeniu Odry na moście Zwierzynieckim, dostać się na Wielką Wyspę. Wydzielone zostanie torowisko, pojawi się nowa nawierzchnia i chodniki. Dłużej poczekamy niestety na remont samej przeprawy, a także ulicy Wystawowej tuż przy Hali Stulecia.

Ulica Curie-Skłodowskiej to główna droga dojazdowa na wrocławską Wielką Wyspę, gdzie mieści się m.in. Hala Stulecia, ZOO czy fontanna multimedialna. Od lat ulica czeka na remont – do tej pory przebudowany został, przy okazji remontu placu Grunwaldzkiego, jedynie jej krótki odcinek między rondem Reagana, a ulicą Norwida.

Pozostała jej część, aż do mostu Zwierzynieckiego, jest w kiepskim stanie, a drogowcy w ostatnich latach prowadzili tam tylko doraźne naprawy. Wprowadzony został nawet zakaz mijania się tramwajów, które na krzywych torach przechylały się tak bardzo, że podczas mijania mogły się o siebie obijać.

W najbliższym czasie to się jednak zmieni – pod koniec ubiegłego roku w miejskiej kasie zarezerwowane zostały pieniądze na gruntowną przebudowę ulicy. Remont ul. Curie-Skłodowskiej ruszy w drugiej połowie roku (najpewniej w okolicach wakacji), a przebudowa jezdni i torowiska powinna zakończyć się pod koniec 2014 roku.

Wiadomo już, jakie najważniejsze zmiany zostaną tam wprowadzone – szybciej pokonamy ten odcinek komunikacją miejską, bo wydzielone zostanie torowisko tramwajowe na odcinku od ronda Reagana do mostu Zwierzynieckiego.

Trudniej natomiast będzie zaparkować wzdłuż ulicy – miejsca parkingowe zostaną uporządkowane, część z nich zniknie, pojawi się za to więcej zieleni i słupków uniemożliwiających zaparkowanie auta wzdłuż drogi. Wyremontowana zostanie też jezdnia i chodniki po obu stronach ulicy.

Cała inwestycja pochłonie 21 milionów złotych – w tym roku urzędnicy wydadzą na ten cel ponad 800 tysięcy złotych, resztę – w przyszłym.

Pierwotnie razem z remontem Curie-Skłodowskiej przebudowany miał zostać również most Zwierzyniecki i ulica Wystawowa. Tak się jednak nie stanie – w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym pieniądze na te zadania (prawie 30 milionów złotych) zostały zarezerwowane dopiero na 2017 rok. Być może jednak uda się wygospodarować środki na remont w 2015 lub 2016 roku.