Działamy na rzecz Odry. Działalność i plany Odra Centrum

Odra Centrum to inicjatywa fundacji OnWater.pl – znanego we Wrocławiu działacza na rzecz rzeki Odry i jej nabrzeża. Działania prowadzone w ramach tego projektu możemy zauważać we Wrocławiu już od 2 lat.

Akcja Sprzątamy Rzeki Wrocławia, Fot. www.onwater.pl

Program Odra Centrum i Fundacji OnWater.pl kierowany jest zarówno do dzieci, jak i osób starszych. Mogą z niego skorzystać zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni miłośnicy rzeki, np. rodziny. Oferta centrum Odry to dobra propozycja dla nauczycieli i wykładowców, którzy w ramach lekcji prowadzonych w szkołach i na uczelniach mogą skorzystać z pomocy Fundacji. Zajęcia prowadzone przez OnWater.pl w ramach tej inicjatywy są otwarte dla turystów i osób, które lubią spędzać czas nad rzeką.

Edukacja i promocja Odry nie tylko dla dzieci

Program, jaki proponują inicjatorzy Odra Centrum jest imponujący. W ramach aktywności w tym zakresie odwiedzający mogą liczyć na wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej: promowanie stylu życia korzystnego dla środowiska, w tym dla przestrzeni nadodrzańskich, przekazywanie w przystępny i atrakcyjny sposób informacji nt Wrocławskiego Węzła Wodnego, rozwijanie zainteresowań najmłodszych i zaszczepianie chęci nauki. Organizatorzy dbają także o rozwój tożsamości odrzańskiej. Ich celem jest zwiększanie świadomości wrocławian, podnoszenie więzi i szacunku dla rzeki oraz archiwizacja dokumentacji historycznej związanej z Odrą. Fundacja wspiera także przedsiębiorczość i turystykę nadodrzańską, która w ostatnich latach prężnie się rozwija.

Budynek szkoleniowy Odra Centrum

Spotkania, warsztaty, zajęcia i wszelkie akcje inicjowane przez twórców Odra Centrum są prowadzone mobilnie, tzn. w szkołach, instytucjach, w plenerze. A to dlatego, że fundacja nie posiada jeszcze swojej stałej siedziby. Prace nad budynkiem będącym centrum działań wokół rzeki – Odra Centrum jeszcze trwają. Obecnie obiekt w stanie surowym stacjonuje w przystani Osobowice I.

Odra Centrum – fasada, Fot. www.onwater.pl

Docelowo ma to być niskoemisyjny obiekt pływający, który na stałe będzie znajdował się na wodzie. Powierzchnia obiektu szkoleniowo-pobytowego ma wynieść 700 m2, na co składać się będzie parter oraz otwarty taras. Mając na uwadze dobro rzeki i środowiska w ogóle, fundacja planuje stworzyć budynek ekologiczny. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu oraz ścianach, panele słoneczne do tworzenia ciepłej wody użytkowej, dogrzewanie pomieszczeń za pomocą energooszczędnych fan-coili, wykorzystanie energooszczędnego oświetlenia LED to nie tylko elementy wyposażenia, które przyczynią się do zmniejszenia emisji ciepła i zanieczyszczeń. Będą pełniły także funkcję edukcjacyjną. Poza tarasem oraz panelami na dachu zaaranżowany zostanie także ogród z zielenią. Ta pokryje także część ścian centrum, tworząc wertykalne roślinne dywany, wchodzące na ścianę z wody (pływające ogrody). Elewacja siedziby Odra Centrum będzie się składała z paneli fotowoltaicznych i zieleni, ale także z luster, które będą odbijały krajobraz Wrocławia.

Pływające ogrody mają stać się naturalnym środowiskiem dla ptactwa wodnego. Uczestnicy zajęć, jakie przygotują organizatorzy, będą mogli korzystać nie tylko z wnętrz centrum, ale także z przestronnego tarasu jako miejsca widokowego, na którym powstanie również tematyczny plac zabaw dla dzieci. Obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W łazienkach znajdą się udogodnienia dla osób na wózkach inwalidzkich, a wewnątrz budynku umieszczone zostaną poręcze z napisami w alfabecie Braille’a.

Być może z obiektu skorzystamy już w 2019 roku. Dalsze prace nad dokończeniem Odra Centrum zaplanowano do końca 2018 roku.