Dzień Odry z Politechniką Wrocławską

Prezentacja bolidu wyścigowego i motocykli elektrycznych, konkursy na odkręcanie koła na czas i  rywalizacja na ergometrach wioślarskich, to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Politechnikę Wrocławską na Dzień Odry.

Na Bulwarze Dunikowskiego studenci PWr zaprezentują projekty realizowane przez zespoły PWr Racing Team oraz Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych (KN PIRM).

PWr Racing Team powstał z inicjatywy grupy studentów Politechniki Wrocławskiej w 2009 r. Obecnie działa w nim 58 osób z różnych wrocławskich uczelni, których łączy ten sam cel – budowanie bolidu wyścigowego i start w międzynarodowych zawodach Formuła Student. W każdym sezonie projektują i budują nowy samochód, co roku udoskonalając poszczególne elementy. Dotychczas w swoim garażu zbudowali już siedem modeli. Na zbliżające się zawody w sezonie 2017 młodzi konstruktorzy przygotowują kolejny bolid – model RT08, z którym już latem wystartują na torach we Włoszech, Czechach, Niemczech i na Węgrzech.

Podczas Dnia Odry będzie można m.in. zobaczyć z jakich elementów powstaje wyścigowy bolid, jak wyglądają próbki carbonu, a także wziąć udział w konkursie na odkręcanie koła bolidu na czas.
KN PIRM działa przy Wydziale Mechanicznym PWr, jednak zrzesza studentów z różnych wydziałów, dając im możliwość rozwoju pasji i marzeń. Członkowie koła zajmują się innowacyjnymi technologiami w motoryzacji, a zwłaszcza pojazdami elektrycznymi i autonomicznymi. Jednym z największych projektów realizowanych przez młodych konstruktorów są Lekkie Motocykle Elektryczne (LEM) budowane na zawody SmartMoto Challange w Barcelonie. Studenci PWr startują w nich od 2013 r. Za każdym razem zajmują miejsce na podium. Z Hiszpanii, do tej pory, trzykrotnie przywieźli trzecie miejsce (w 2013, 2015 i 2016 r.), a w 2014 r. zwyciężyli w całej rywalizacji.

W trakcie Dnia Odry będzie można zobaczyć opracowane przez nich dwa modele tych ekologicznych pojazdów. Zwycięzcę hiszpańskiej Formuły Student LEMa 2014, który został zaprojektowany z myślą młodych ludziach mieszkających w dużych aglomeracjach miejskich i LEMa Bullet, którego głównym zadaniem jest ułatwianie patrolowania przez policjantów oraz inne służby mundurowe. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a najmłodsi zbudować ze słomek i plasteliny swój własny model motocykla.

 

Śladem Viadrusa – boga Odry

Nie mniej atrakcji przygotowano na Bulwarze Politechniki Wrocławskiej, gdzie dla zwiedzających zostaną udostępnione znajdujące się w budynku H-14 hangary na łodzie oraz basen treningowy wioślarzy. Studenckie reprezentacje wrocławskich uczelni wezmą udział w wyścigach na ergometrach o Puchar Viadrusa – boga Odry, któremu dedykowana będzie także gra miejska.