Festiwal Kalejdoskop Kultur: muzycznie nad Odrą

Bude_Fajno_fot_www.pascalproduction.pl

mat. organizatora

Ósmy Festiwal Kalejdoskop Kultur zaplanowany jest na 12-13 czerwca 2015 w Klubie Festiwalowym Stary Klasztor. Niektóre wydarzenia odbędą się nad samą Odrą. W sobotę, 13 czerwca, na Wyspie Słodowej nie zabraknie świetnej folkowej muzyki i rozrywki w postaci strzelania z łuku, klejenia latającego smoka, czy filcowania po tatarsku.

W tym roku rządzić będą klimaty łemkowskie, bojkowskie, zakarpackie i górsko-wszelakie! Jak co roku będzie etnicznie, smacznie i kolorowo. Organizatorzy szykują koncert plenerowy na Wyspie Słodowej, który potrwa przez całą sobotę. Ale sam festiwal wystartuje nieco wcześniej 12 czerwca 2015 o godz. 21.00. Zainauguruje go łemkowsko- jazzowy koncert zespołu SUSANNY w Klubie Festiwalowym Stary Klasztor.

Artystka podzieliła swój występ na dwie części. Pierwsza część koncertu Susanny pn. „Posij że sia posij” to muzyczna wędrówka po łemkowskich górach, podczas której usłyszymy pieśni ludowe oraz autorskie utwory łemkowskiego poety Petra Murianki. Druga część koncertu pn. „Wesna wesnoju” to kompozycje Susanny (m. in. do wierszy Bohdana Ihora Antonycza) oraz ludowe pieśni z Zakarpacia i innych części Ukrainy. Zespół wystąpi w składzie: Susanna JaraMałecka, Paweł Harańczyk, Michał Braszak, Adam Stępniowski.

Właściwy dzień festiwalu, czyli sobota 13 czerwca, rozpocznie się od parady, która o godzienie 14:00 ruszy przez: Rynek (Pierzeja Północna), ul. Więzienną, pl. Uniwersytecki, Most Uniwersytecki. Między 15:00 a 22:00 będzie można wypocząć na Wyspie Słodowej nad leniwie płynącą Odrą, słuchając rytmów irlandzkich, polskich, łemkowskich, ukraińskich, niemieckich, romskich, koreańskich i innych formacji folkowych oraz tradycyjnych zespołów pieśni i tańca. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. Przewidziano również: klejenie latającego smoka, filcowanie po tatarsku lub warsztaty ceramiczne. Na stoiskach dostępne będzie jedzenie i trunki z różnych krain i regionów. Podczas festiwalu będzie można również wzbogacić swoją szafę. Szereg projektantów, będzie dysponować fantazyjnymi ciuchami, pojawią się m .in. etno-ciuchy z Taszkientu!
Wieczorna część programu (start o 19.00!) to ukłon dla dawnych Bieszczad i muzyki korzennej Bojków i Łemków. Gwiazdą festiwalu będzie zespół Tołhaje, który „wypuścił” płytę Stereokarpaty i stworzył ścieżkę dźwiękową dla serialu „Wataha”, HBO Polska. Nim na scenie zabrzmią Tołhajowe stereokarpaty, publiczność rozgrzeje rusińsko-zakarpacki etno-dance z Kijowa, czyli Luiku.
Ale to oczywiście nie wszystko. Obu tych wykonawców usłyszycie na scenie ustawionej na Wyspie Słodowej.

Po koncercie na Wyspie Słodowej zabawa przeniesie się do Starego Klasztoru na lemko-jewish afterparty. Afterparty będzie mieć charakter łemkowsko – klezmerski, a to dzięki artystom takim jak: Dollars Brother, PRYPADOK i ROZHINKES. Czekają nas energetyczne zespolenia pop-rocka, funku i disco z łemkowską muzyką ludową, ukraińsko-łemkowsko-słowacki wielogłos oraz oryginalne melodie klezmerskie wyostrzone dzięki rytmice argentyńskiego tanga lub wyśpiewywane z prostotą i elegancją Bossa Nova.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Więcej informacji znajdziecie tutaj: PROGRAM_8.Kalejdoskop_Kultur_2.

fb_cover_8FestiwalkalejdoskoopKultur