Juwenalia nad Odrą

fot. Studencka Agencja Fotograficzna AGH / (CC BY 2.0) / flickr.com

fot. Studencka Agencja Fotograficzna AGH / (CC BY 2.0) / flickr.com

Maj jest miesiącem studentów. W tym roku, po raz pierwszy, juwenalia odbędą się pod wodzą zjednoczonych sił samorządów studenckich. Sprawdźcie program wydarzeń.

Nowy projekt – „Juwenalia nad Odrą” – jest inicjatywą wrocławskich samorządów studenckich skupionych we Wrocławskiej Inicjatywie Samorządów Studenckich. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczne porozumienie pomiędzy uczelniami jestem zapowiedzią ewolucji, jaką przejdą imprezy studenckie w kolejnych latach. Niemniej już w maju będziemy mogli przekonać się jakie ulepszenia wprowadzą wspólnie działające samorządy.

W jedności siła, ale nie oznacza to, że otrzymamy jedne scentralizowane juwenalia pod szyldem wszystkich uczelni. – Nie chodziło nam o stworzenie jednego wspólnego wydarzenia. Tworząc Juwenalia Nad Odrą, mieliśmy w zamiarze promować na zasadzie wzajemności tego typu imprezy organizowane przez samorządy studenckie. Chcielibyśmy pokazać, że między nami nie ma żadnych antagonizmów a rozwija się twórcza współpraca. Naszym zamiarem jest, aby studenci mogli zobaczyć, że bez przeszkód można bawić się przez cały maj na koncertach wszystkich szkół wyższych i wcale nie trzeba opuszczać Wrocławia w poszukiwaniu wrażeń – tłumaczy Wojciech Michańcio, przewodniczący komisji Juwenaliów nad Odrą.

Jego zdaniem najlepszą formułą współpracy międzyuczelnianej jest nie tyle jeden wspólny koncert, co kilka autonomicznych imprez, których organizatorzy wspólnie będą dbać o promocję i rozdzielać zadania. – Osobne wydarzenia juwenaliowe są w naszym mieście pewną tradycją, dobrze przyjętą przez społeczności akademickie, więc na ten moment nie chcemy zmieniać czegoś co jest dobre i cieszy się poparciem studentów. Juwenalia nad Odrą mają pokazać różnorodność święta studenckiego i ukazać jak szeroki wachlarz wydarzeń mamy do zaoferowania osobom kształcącym się na wrocławskich uczelniach – dodaje Michańcio.

Imprezy studenckie będą odbywać się przez cały maj pod wspólnym hasłem: „Juwenalia nad Odrą, czyli 31 dni kultury studenckiej”. Wszystkie wydarzenia odbędą się z poparciem i pod patronatem Urzędu Miasta we Wrocławiu. – To dla nas wielka nobilitacja, że władze miasta od początku wspierały tę inicjatywę. Ważnym jest, aby budować przyjazny wizerunek Wrocławia, jako idealnego miasta dla studentów i cieszymy się, że ratusz jest tym zatroskany i podejmuje działania umacniające ten obraz – stwierdza Wojciech Michańcio. W końcu najlepszą wizytówką dla miasta studentów jest bogata oferta kulturalno-oświatową, której częścią są obchodzone każdego roku juwenalia. Różnorodność majowych imprez oddaje w końcu szeroką ofertę wrocławskich uczelni.

Samorządy studenckie mają wprawę we wspólnej organizacji wydarzeń. W minionych latach kooperacji wymagał przemarsz studentów przez Wrocław. Odbędzie się on także w tym roku. Organizatorzy planują także szereg innych imprez klubowych i otwartych. Szczegóły zostaną podane wkrótce.

Imprezy odbywające się pod szyldem „Juwenaliów nad Odrą” będą odbywać się przez cały maj. Organizatorzy żartują, że zamiast szukać możliwości wyjazdu w czasie popularnej majówki, lepiej zostać we Wrocławiu i skorzystać z trzydziestu jeden dni kultury studenckiej.

Planach są: juwenalia Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej (Wittigalia), Uniwersytetu Medycznego, Akademii wychowania Fizycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego (Ekonomalia), Uniwersytetu Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Handlowej.

Pierwszą imprezę zorganizuje samorząd Uniwersytetu Wrocławskiego. Już 6 maja, o godzinie 20:00 ruszy weekend z disco polo w klubie Alibi. Następnego dnia na Polach Marsowych już od godziny 13:00 pojawią się: donGURALesko, Bracia Figo Fagot, VNM, Body Electric, Jamal i TEDE. Najbardziej rozpoznawalne we Wrocławiu Wittigalia potrwają cały tydzień – od 4 do 10 maja. Pierwsze dwa dni zajmą teren kampusu studenckiego przy placu Grunwaldzkim. Będą to: śniadanie z rektorem, ŻAKtando – dyktando technicze, Qulturalia, Akademia Przeżycia. Na terenie osiedla będzie można również: zobaczyć pokaz Apanonar MotoShow, rywalizować w igrzyskach akademików w czasie Spartakiady Domów Studenckich lub zrobić sobie Fotkę Juwenaliową ze SPAFem. I w tym roku pojawi się Projekt P.I.W.O. Light Show – Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, który zamieni domy studenckie w ogromne wyświetlacze. Trzeci dzień imprezy, 6 maja, z pewnością upłynie pod znakiem Nocy Grilli. Podczas wielkiego grillowani możemy spodziewać się setek grilli i tysięcy ludzi, bawiących się przy dźwiękach zespołów: Clock Machine, Pokahontaz, Mesajah czy Tallib.

Równolegle z Wittigaliami odbędą się juwenalia Uniwersytetu Medycznego. Medikalia potrwają od 6 do 9 maja. Na terenie akademików odbędą się: Piknik Bawarski, zawody „Strong Medyk”, zawody sportowe, koncerty Abradab, Tabu, Lipali, Jelonka i O.S.T.R. Organizatorzy mają również w planach pokaz filmowy w kinie Nowe Horyzonty, grę miejską i Kac-Grilla, który rozpocznie się 9 maja, o godzinie 15:00.

Podobne plany mają organizatorzy juwenaliów Akademii Wychowania Fizycznego. Między 5 a 9 maja ponownie królować będą wielkie grillowanie i gry miejskie. Co więcej, będzie można wziąć udział w Mistrzostwach AWF w pływaniu, pokazie aerobiku, wieczornej imprezie Pidżama Party.

Pozostałe imprezy zapowiadają się równie atrakcyjnie. Na drugą połowę maja zapowiadają się Ekonomalia (13-15 maja), Juwenalia Uniwersytetu Przyrodniczego (21-22 maja) i Wyższej Szkoły Handlowej (22 maja).

Wszystkich niecierpliwych zapraszamy do śledzenia aktualności dotyczących poszczególnych wydarzeń na stronie organizatorów.