Kajakiem po Odrze

Szukasz pomysłu na niebanalne spędzenie wolnego czasu w dużym mieście? Co powiesz na spływ kajakiem po Odrze? Idealna opcja dla tych, którzy lubią ruch połączony z relaksem.

Wrocław oferuje swoim mieszkańcom wiele różnorodnych rozrywek. Od kilku lat pozwala także pełniej cieszyć się walorami miasta nadrzecznego. Wystarczy przejść się wzdłuż Odry, żeby zobaczyć, że wrocławianie coraz chętniej wykorzystują atuty rekreacyjne Odry. Najczęściej wybierają kajaki i łodzie, które w sezonie wiosenno – letnim są stałym elementem wrocławskiego krajobrazu.

– Sporty wodne są coraz bardziej popularną rozrywką wśród moich znajomych. Kiedyś mogliśmy je uprawiać tylko podczas wakacji nad morzem czy jeziorem, dziś możemy to robić, nie wyjeżdżając z miasta – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Paweł Małyszka, fan sportów wodnych.

Jak się okazuje, Wrocław ma już bogatą tradycję w dziedzinie sportów wodnych. W 1881 roku odbyły się w stolicy Dolnego Śląska pierwsze w Europie zawody kajakowe. Legendą miasta jest natomiast Krzysztof Białobłocki, posiadacz złotej odznaki ICF (International Canoe Federation). Aby ją zdobyć, należy przepłynąć 14 tys. kilometrów.

Od kilku lat Odra ponownie została zauważona i docenion. Jest też coraz chętniej wykorzystywana do celów turystycznych. Stało się to możliwe dzięki otwarciu kilku przystani oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.

– Ogólnodostępny sprzęt sprawia, że są dni, kiedy na rzece jest tłok, ale mimo wszystko cieszę się, że udało mi się zarazić moją pasją kilku znajomych. W wakacje regularnie spotykamy się na kajakach – opowiada Paweł.

Do uprawiania sportów wodnych na Odrze dodatkowo zachęcają również atrakcyjne ceny wynajmu sprzętu. Za wypożyczenie kajaka na cały dzień trzeba zapłacić od około 30 do 45 złotych. Godzina pływania to około 10 zł. Do tego należy doliczyć 5 zł za wypożyczenie kapoka. Początkujących entuzjastów sportów wodnych dodatkowo przekonuje także fakt, że jedynym warunkiem korzystania z uroków pływania po Odrze jest ukończenie osiemnastego roku życia.

Gdzie wypożyczyć?

Od czterech lat w centrum miasta działa Zatoka Gondoli, która oprócz kajaków oferuje również wypożyczanie łodzi wiosłowych i motorowych. Docelowo zatoka ma być częścią sieci wypożyczalni ciągnących się od Różanki, wzdłuż całej Odry.

Popularne są również wypożyczalnie w odleglejszych częściach miasta. Obecnie na terenie Wrocławia funkcjonują wypożyczalnie współpracujące z miastem oraz firmy prywatne świadczące tego typu usługi.

Przystań Las Pegaz działająca przy ul. Pasterskiej 2 wypożycza dwuosobowe kajaki i kanu dla 4 osób. Dla większej liczby uczestników (min. 8) oddaje do dyspozycji łodzie smocze. Sympatykom wioślarstwa wypożycza zaś szkoleniowe i sportowe łodzie wioślarskie. Oprócz tego jest organizatorem spływów kajakowych dookoła Wrocławia, obozów sportowych, ale także licznych kursów i szkoleń.
Harcerski Ośrodek Wodny Zatoka wypożycza natomiast kajaki i łodzie, a wędkarzom dodatkowo umożliwia założenie do łodzi silnika. HOW Zatoka prowadzi także szkolenia żeglarskie i motorowodne dla osób indywidualnych i firm. Natomiast Centrum Turystyki Krajowej i Aktywnego Wypoczynku Rokana udostępnia kajaki na cały dzień oraz umożliwia dowóz kajaków na wyznaczone miejsce – nawet powyżej 600 km od Wrocławia. Oprócz tego ma bogatą ofertę aktywnego wypoczynku skierowaną do firm i szkół.


Żeby było bezpiecznie

Pewnie zastanawiacie się, czy kajakarstwo to sport dla was i czy się w ogóle do tego nadajecie. Doświadczeni kajakarze radzą, aby osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z kajakami wybrały się na początku na zorganizowany spływ. W klubach kajakowych można otrzymać wiele cennych wskazówek oraz pomoc przy pierwszych manewrach.

– Ja jednak polecam wypad na kajaki w grupie znajomych, w której przynajmniej jedna osoba zna się na kajakarstwie. Wtedy też można się wiele nauczyć, a przy okazji miło spędzić czas – przekonuje Paweł Małyszka.

Wiele osób boi się notorycznych wywrotek, jednak, jak zapewnia Paweł, na wrocławskim odcinku Odry nie ma takich fal, które mogłyby wywrócić kajak, a do stabilizacji służą płasko położone na wodzie wiosła.

– Gdy przypadkiem zdarzy nam się przewrócić, najważniejsze jest to, aby nie puszczać kajaka, ponieważ on nigdy nie zatonie. Następnie trzeba dopłynąć do brzegu i wylać wodę, a potem dalej ruszać w trasę – radzi Paweł.

Wystarczy więc tylko trochę chęci i odwagi by cieszyć się z uroków Odry, która oferuje nam niezapomnianą  przyrodę połączoną z chwilą relaksu, do tego w centrum miasta.