Karnawał na Odrze przypieczętuje próba pobicia rekordu Guinnessa

fot. Jan / (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

fot. Jan / (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

Święto wodniaków już 28 czerwca. Tego dnia Odrą spłynie szereg kajaków, łodzi i motorówek. Po wspólnym rejsie, na uczestników zabawy czekać będzie piknik na Wyspie Słodowej.

Czerwcowy Karnawał to już trzecia edycja imprezy, której początki sięgają 2012 roku. Choć dokładna trasa spływu nie jest jeszcze znana, wiemy już, że wodniacy wystartują z okolic Polinki po to, by móc dotrzeć na piknik organizowany na Wyspie Słodowej. Szczegóły dotyczące trasy spływu muszą być jeszcze dokładnie przemyślane pod względem zabezpieczenia zdrowia i życia uczestników. Najważniejszy jest jednak sam moment startu. Im więcej osób zechce wyruszyć z tego miejsca tym większe szanse, że we Wrocławiu po raz kolejny uda się pobić rekord Guinnessa.

Próba pobicia rekordu Guinnessa ma polegać na zgromadzeniu jak największej liczby jednostek pływających na śródmiejskiej Odrze w tym samym czasie. Szczury lądowe zapewne bardziej ucieszą się na wieść o pikniku, który planowany jest na Wyspie Słodowej. Na lądzie będzie można zobaczyć występy muzyczne oraz pokazy sprzętu ratownictwa wodniackiego

Pierwszy Karnawał na Odrze odbył się w 2012 roku i na fali pamiętnej imprezy piłkarskiej Euro 2012, udało mu się odnieść wielki sukces. Karnawał przyciągnął mnóstwo wodniaków. Spływowi towarzyszyła wtedy premiera „Balu maskowego” Verdiego na Stadionie Olimpijskim. Za część artystyczną odpowiadała Opera Wrocławska.

Tegoroczna impreza zapowiada się równie intrygująco. Urząd miasta i Dolnośląska Organizacja Turystyczna zaplanowali zorganizowanie wodnej parady, w której udział będą mogły wziąć wszystkie jednostki, od motorowych po wiosłowe i kajaki. Trasa ma być bezpieczna i dostosowana do uczestników o zróżnicowanym stopniu oswojenia z wodą. Oczywiście impreza odbędzie się pod nadzorem WOPR, a jej głównym celem jest zintegrowanie środowiska wodniaków oraz wykorzystanie potencjału rzeki, która może służyć mieszkańcom i turystom jako kolejna przestrzeń rekreacyjna.

Osoby, które uroki rzeki wolą podziwiać z poziomu lądu powinny zapoznać się z atrakcjami, które czekać będą na Wyspie Słodowej. Podczas pikniku można liczyć na występy zespołów młodzieżowych, pokaz szkoły rycerskiej i zajęcia edukacyjne prowadzone przez strażników miejskich i policjantów. Mundurowi przygotują dla dzieci specjalne gry i zabawy, które podpowiedzą jak dbać o bezpieczeństwo. A rycerze ze Szkoły Rycerskiej Certus zorganizują ogródek, w którym dzieci będą mogły ścigać się na szczudłach, walczyć na szable i strzelać z łuków.

Tegoroczna edycja Karnawału będzie trzecią zorganizowaną we Wrocławiu. Oby powtórzyła sukces pierwszej, podczas której na rzekę wypłynęły statki pasażerskie, żaglówki, kajaki, tramwaje wodne z Zatoki Gondol, pontony, łodzie smocze i motorówki, a piknik odbył się na łące Na Grobli obok Zoo.  To wtedy pobito również rekord Dolnego Śląska w ciągnięciu narciarzy za motorówką. Oprawę artystyczną zapewniły występy solistów Opery Wrocławskiej, wrocławskich chórzystów, zespołów tańca klasycznego i towarzyskiego. Z głośników płynęły rockowe szanty. A rozrywkę połączono z edukacją, proponując udział w konkursach, które miały przestrzegać przed prowadzeniem pojazdów w stanie nietrzeźwości Straż miejska wykorzystała do tego celu alkogogle i slalom między pachołkami. Fani motoryzacji mogli również podziwiać zabytkowe auta, którymi przyjechała ekipa Zamku Topacz.

W zeszłym roku, w kwietniu, również odbył się Karnawał, choć za jego organizacje odpowiadała wtedy Politechnika Wrocławska i Dolnośląska Organizacja Turystyczna. Spływ również ruszył z centrum miasta i podobnie jak za pierwszym razem – imprezę zakończył piknik. Organizatorzy tak bardzo cenią możliwości, jakie daje im Odra, że mają nadzieję, że impreza na stałe wejdzie do kalendarza miejskich wydarzeń.