Kino na Pergoli, czyli zobacz kadry dawnego Wrocławia

zimowe kino na pergoli kadry wrocławia1 lutego o godz. 17:00 ruszy pierwszy pokaz Kadrów Wrocławia w ramach zimowego Kina na Pergoli.

Cykl „Wydarzyło się we Wrocławiu” poświęcony jest filmom dokumentalnym i fabularnym, których bohaterem jest miasto Wrocław oraz autentyczne wydarzenia z jego historii.

1 lutego (godz. 17:00) w programie znalazł się kryminał pt. „Tylko umarły odpowie” (1969) w reż. Sylwestra Chęcińskiego, którego akcja rozgrywa się w jednej z wrocławskich fabryk. Przed filmem odbędzie się prelekcja Michała Hernesa, dziennikarza filmowego związanego m.in. z portalem Stopklatka.pl.

Z kolei w niedzielę, 15 lutego (godz. 17:00), pokazane zostaną dwa filmy poświęcone ostatniej w Polsce epidemii czarnej ospy, która wybuchła latem 1963 roku właśnie we Wrocławiu. Miasto zostało wówczas na kilka tygodni sparaliżowane i odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym. Najpierw wyświetlona zostanie Polska Kronika Filmowa 63/43A zawierająca fragment „Operacja VV„, w którym zarejestrowane zostały wydarzenia tamtych dni, a następnie wyświetlona zostanie „Zaraza” Romana Załuskiego, fabularną opowieść o zmaganiach z epidemią wrocławskich lekarzy.

Tydzień później, 22 lutego (godz. 17:00), zaprezentowane zostaną dwa filmy opowiadające historię słynnego oszusta, który podając się za konsula austriackiego we Wrocławiu wyłudził od ludzi w ciągu paru miesięcy ponad pół miliona złotych. Będzie to „Konsul i inni” (1970) głośny i kontrowersyjny film dokumentalny Krzysztofa Gradowskiego oraz komedia sensacyjna „Konsul” z Piotrem Fronczewskim w tytułowej roli.

Wszystkie seanse odbędą się w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego (przy Hali Stulecia).
Wstęp na seanse: 5 zł.