Lipcowe upały we Wrocławiu: gdzie wybrać się na rolki, gdzie na spacer, gdzie na rower? Podpowiadamy cz.1

fot. dorte/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. dorte/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

Zbliża się pierwszy upalny lipcowy weekend, dlatego przygotowaliśmy cykl artykułów, w których przypomnimy wam kultowe miejsca Wrocławia i odkryjemy te zupełnie nowe. W tej części dowiecie się gdzie wybrać się na rolki, na spacer i na rower. Za tydzień odpowiemy na pytanie: „gdzie nad wodę ?” oraz jak spędzić we Wrocławiu romantyczny weekend we dwoje.

Wrocław: gdzie na rolki?

Jazda na rolkach wymaga świetnej nawierzchni. Właśnie taką znajdziecie w okolicy ul. Królewieckiej. Długa prosta trasa, idealna do szybkiej jazdy, a potem opalanie na plaży i pływanie w stawie, który znajduje się tuż nieopodal. To idealna kombinacja aktywnego wypoczynku z błogim lenistwem. Warto skorzystać tym bardziej, że kąpielisko przy Królewieckiej w tym roku zyskało nową plażę, sanitariat i miejsce do grillowania. Nad kąpiącymi czuwają ratownicy. A to wszystko bezpłatnie i w bezpośredniej bliskości drogi, która umożliwia szaloną jazdę na rolkach. Perfekcyjne warunki do jazdy ma również Most Milenijny i ciąg ulic Bacciarelliego i Dembowskiego.

Gładki asfalt znajdziecie również wzdłuż ulicy Lotniczej. I w tym przypadku trasa jest prosta i długa, a po wysiłku można odwiedzić pobliskie kąpielisko Glinianki i zamienić rolki na wakeboard.

Wrocław: gdzie na spacer?

Wrocław zyskał od niedawna nowe miejsce do spacerowania. Zakończyła się już renowacja Promenady Staromiejskiej. Na odcinku między ulicą Świdnicką a Krupniczą powstał nowy bulwar spacerowy z traktem dla pieszych i drogą dla rowerzystów. Zarząd Zieleni Miejskiej zadbał również o nasadzenia drzew i krzewów, ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Dzięki tym zmianom centrum zyskało nowe oblicze. Promenadą Staromiejską możemy przespacerować się od fosy do Narodowego Forum Muzyki, które również jest jedną z najnowszych inwestycji Wrocławia.

Kultowymi trasami spacerowymi są również wały nad Odrą, pergola i parki wokół Hali Stulecia.

Wrocław: gdzie pójść na rower?

Jeśli chcecie się gdzieś wybrać, ale jeszcze nie do końca nie wiecie gdzie, to polecamy udać się tam na rowerze. Wspomniane trasy wzdłuż wałów nad Odrą zostały odnowione na wysokości mostów Trzebnickich. Teraz zjazdy i podjazdy są tam miękkie, nawierzchnia wyrównana, utwardzona oraz wysypana żwirem. Na szczęście można już zapomnieć o stromych skarpach, dziurach i zakopujących się w ziemi kołach roweru.

W tym roku w planach jest budowa około 20 km dróg i pasów rowerowych. Już teraz, trzymając się lewego brzegu odry, można swobodnie przejechać odcinek łączący mosty Trzebnickie z mostami Warszawskimi. Ta 400-metrowa droga nie naraża rowerzystów na otrzymanie mandatu. Wcześniej wiele osób decydowało się na tym odcinku na przejechanie przez tory kolejowe, co często kończyło się karą finansową.

Żeby jeździć po Wrocławiu na dwóch kółkach nie trzeba mieć nawet własnego roweru. Wystarczy skorzystać Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Rower Miejski to już 33 stacje rozlokowane w całym Wrocławiu. Najwięcej znajdziecie ich oczywiście w centrum.

By skorzystać z Roweru Miejskiego wystarczy zalogować się na stronie internetowej. Rejestracja jest krótka i prosta. Po jej ukończeniu, znajdując się obok stacji należy podejść do terminala i wypożyczyć rower, zwalniając blokadę przy pomocy kodu, który przyjdzie SMS-em na podany podczas rejestracji on-line numer telefonu.

Każde pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Cennik oraz mapa stacji znajduje się na stronie WRM. Powstała również aplikacja, która umożliwia zlokalizowanie stacji, znajdujących w pobliżu miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy.