Mieszkanie z widokiem na Odrę?

Od kilku lat można zaobserwować nad Odrą coraz więcej nowych inicjatyw. Powstają nowe porty, przystanie i mariny, także kalendarz nadodrzańskich imprez jest coraz bardziej napięty. O rosnącej popularności Odry i jej walorów rekreacyjnych świadczą również coraz liczniejsze inwestycje deweloperskie w pobliżu rzeki.

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy Wrocławia. Jasne i przejrzyste procesy decyzyjne władz miejskich stwarzają przyjazny klimat dla inwestycji, a to ściąga do miasta wciąż nowych inwestorów. Taka polityka władz lokalnych pomaga w tworzeniu wielu miejsc pracy w mieście, co w efekcie zwiększa popyt na mieszkania. A w ostatnim czasie buduje się ich naprawdę dużo. Modnym miejscem usytuowania nowych osiedli mieszkaniowych od pewnego czasu jest dorzecze Odry. Nad Odrą buduje się nie tylko budynki mieszkalne, ale i biura, restauracje czy mariny. Wszystko po to, by uprzyjemnić życie mieszkańcom, ale i uatrakcyjnić krajobraz Wrocławia. Odświeżonym obliczem pochwalić się mogą już okolice Kępy Mieszczańskiej czy tzw. Trójkąta Bermudzkiego. Prace nadal trwają natomiast w centrum miasta, na Popowicach, Kleczkowie czy na Swojczycach. Kilka inwestycji deweloperskich rzeczywiście jest godnych uwagi.

Już powstały

Odra House

W połowie 2010 roku w ścisłym centrum Wrocławia, w kwartale ograniczonym przez ulice Rybacką, Długą, Inowrocławską, tuż przy moście Dmowskiego, powstał unikalny kompleks wielorodzinny. Oryginalne rozwiązania architektoniczne i widok na przepływającą w pobliżu Odrę to jego podstawowe atuty. Koncepcja budynku opiera się na płynnym przenikaniu kubicznych brył oraz różnych materiałów. Takie rozwiązanie wpisuje budynek w kontekst urbanistyczny, stanowiąc zarazem o indywidualności założenia.

Angel Wings

Pierwsza część osiedla mieszkaniowego Angel Wings, pomiędzy ul. Traugutta i Na Grobli, jest już wybudowana. Wiosną 2011 roku do mieszkań wprowadzili się pierwsi lokatorzy. Gotowe jest również nabrzeże przy Oławie. Inwestor przygotował tam promenadę i pływające tarasy. Tarasy będą podnosić się wraz z przybierającą wodą, dzięki czemu nie zostaną zalane. W przyszłości do pomostów mają cumować stateczki i łódki. Zaplanowano przy nich także przystanek dla tramwaju wodnego.

Promenady dostępne będą zarówno dla mieszkańców pobliskich budynków, jak i pozostałych wrocławian. Dodatkowymi atrakcjami tego miejsca mają być także puby i restauracje usytuowane na parterze budynków Angel Wings. Inwestor jeszcze w tym roku rozpocznie kolejny etap budowy osiedla. Obok istniejących budynków ma powstać wysoki, liczący ok. 50 m obiekt. W nim również znajdą się mieszkania. Następny etap budowy ruszy za rok, wtedy rozpocznie się budowa biurowców. Głównym celem inwestycji jest przyspieszenie rewitalizacji tzw. Trójkąta Bermudzkiego (czyli okolic ul. Traugutta, Pułaskiego i Kościuszki), który powoli, ale konsekwentnie, pozbywa się miana niebezpiecznej i obskurnej dzielnicy.

W budowie

Odra Tower

Inwestycja Odra Tower położona jest w ścisłym centrum, nieopodal Rynku i Ostrowa Tumskiego. Odra Tower wyróżnia się nowoczesną i elegancką architekturą oraz przestronnymi wnętrzami. Część mieszkalna usytuowana będzie od 3 do 17 piętra. Obiekt będzie spełniał przede wszystkim funkcję mieszkalną. Na parterze zaprojektowano lokale usługowe, które będą mogły być zaadaptowane na różne cele. Od południowo-wschodniej strony budynek będzie sąsiadować z ciągiem ulic Podwale i Generała Sikorskiego, a od północy z rzeką Odrą. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2012 r.

Marina Park

W tym roku ruszyła także budowa drugiego dużego osiedla. Kompleks o powierzchni 6,8 ha  powstanie w starym porcie rzecznym przy ul. Wejherowskiej na Popowicach. Osiedle będzie posiadało własną naturalną marinę. Będzie położone w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych Wrocławia i otoczone przez dwa wielkie kompleksy parkowe, z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym (Hala Sportowa Orbita i zespół basenów przy ul. Wejherowskiej). Już wiadomo, że na osiedlu powstanie budynek o wysokości 80 metrów. Znajdą się w nim biura, a w pozostałych budynkach (niższych, o różnej liczbie pięter) usytuowane będą przede wszystkim mieszkania. Ale nie zabraknie także różnych punktów usługowych i restauracji. Na samym osiedlu przewidziano też sporo zieleni, jeziorko i fontanny. Wrocławian na pewno zainteresuje fakt, że wzdłuż osiedla, nad Odrą, powstanie ogólnodostępny deptak spacerowy. Wzdłuż deptaku natomiast usytuowane będą lokale gastronomiczne.

Budowa Marina Park miała rozpocząć się ponad dwa lata temu, ale inwestor przesunął termin ze względu na kryzys. W ramach inwestycji dokonano już wyburzenia istniejącej zabudowy, przygotowano koncepcję architektoniczną, teraz prowadzi się prace związane z likwidacją kolizji sieci znajdujących się na terenie inwestycji.

Promenady Wrocławskie

Kolejne nowe osiedle – Promenady Wrocławskie powstaje na Kleczkowie, na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Pierwsze prace ruszyły w marcu tego roku. Promenady Wrocławskie to nowo tworzona dzielnica Wrocławia składająca się z dziewięciu kwartałów zabudowy miejskiej o funkcjach mieszkalnych, handlowych, usługowych, biurowych i hotelowych. Projekt będzie obejmować zabudowę 15 ha. powierzchni w sąsiedztwie rzeki Odry i Kanału Miejskiego z własnym nabrzeżem. Teren usytuowany jest w rejonie śródmieścia pomiędzy ul. Zakładową dobiegającą do ul. Trzebnickiej prowadzącej do centrum z kierunku północnego (wjazd do Wrocławia od strony Poznania) oraz ul. Rychtalską dobiegającą do ul. Jedności Narodowej prowadzącej do centrum z kierunku północno – wschodniego (wjazd do Wrocławia od strony Warszawy).

Według zapowiedzi dewelopera, powstaną tam blisko dwa tysiące mieszkań i około 80 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Do tego zagospodarowane zostanie nabrzeże, przy którym powstanie bulwar spacerowy i restauracje, także rybne. Powstanie też marina, przy której będzie można zacumować łódkę, motorówkę, a nawet niewielką żaglówkę. Inwestor chce również zbudować prowadzącą na wyspę kładkę nad kanałem miejskim, wszystko po to, aby wykorzystać tereny zielone jako miejsce do spacerowania.

Jako pierwszy powstanie pięciopiętrowy budynek o nazwie Epsilon. Gmach powinien zostać oddany do użytku w połowie przyszłego roku. Zanim jednak to się stanie, w kompleksie przy Rychtalskiej jesienią 2011 roku ruszy budowa pierwszych budynków mieszkalnych. Budowa całości inwestycji zajmie około 7 lat.

W planach

Olimpia Port

W najbardziej zielonej przestrzeni Wrocławia, przy nadodrzańskich bulwarach, na styku Sępolna i Swojczyc, w lipcu 2011 roku rozpocznie się budowa nowej dzielnicy mieszkaniowej Olimpia Port. Pojawi się więc nowe zielone i spokojne miejsce do zamieszkania – wśród drzew, nad Odrą. W żadnym innym miejscu we Wrocławiu nie ma takiego skupiska stadionów, ścieżek sportowych i rowerowych, tras spacerowych oraz infrastruktury sportowej (baseny, korty, sale gimnastyczne). Olimpia Port to w założeniu kameralne osiedle niskich budynków skupionych w niewielkie zespoły. Ma jednak stać się dużym, samowystarczalnym i wielofunkcyjnym organizmem bogatym w zaplecze usługowe, z dominantami skupionymi wokół rynku – przystani wodnej oraz rynku – forum, przy którym zostanie postawiony kościół. Inwestor planuje również stworzenie promenady, która będzie biegła od mostu Chrobrego do Jazu Bartoszowice, w zamierzeniach jest również marina dla małych statków i kajaków wraz z zapleczem rekreacyjnym. Dodatkowo wzdłuż ulicy Węglowej planowana jest budowa pasażu handlowego.
 
Pierwszym etapem inwestycji, zlokalizowanym przy ul. Węglowej, będzie zespól czterokondygnacyjnych budynków z windą, z ok. 150 mieszkaniami 2- i 3-pokojowymi. Przestrzenie między budynkami kryją garaże podziemne przykryte zielonym dachem. W budynku sześciokondygnacyjnym, położonym najbliżej Odry, przewidziano usługi na parterze, w tym część klubowo-fitnessową. Budowie czterech budynków towarzyszyć będzie odnowienie przylegającej ulicy z towarzyszącą jej komunikacją pieszą. Leśny skwer łączący pierwszy etap osiedla i nadrzeczny bulwar zostanie uporządkowany, tak by podkreślić urodę istniejącego tu drzewostanu i otworzyć dostęp do rzeki z piękną perspektywą w kierunku centrum Wrocławia. Choć obszar od ulic Betonowej do Chałupniczej przejdzie gruntowny lifting, pozostanie tam kilka obiektów, które będą przypominać przemysłową przeszłość miejsca.  Przy ulicy Węglowej dalej stać będzie zabytkowa cegielnia. Popadający w ruinę obiekt ma przejść gruntowny remont. W miejscu nowego osiedla pozostaną również zabytkowe bocznice kolejowe, które w części zostaną zmienione w ścieżki rowerowe, a na jednej z nich stanie zabytkowa lokomotywa. Realizacja inwestycji potrwa ok. 10 lat.

***

Stolica Dolnego Śląska niewątpliwie złapała wiatr w żagle. Właśnie się rozpędziła i jak dotąd płynie we właściwym kierunku. Doskonale wykorzystuje panujące na świecie trendy. Bo wrocławskie inwestycje, choć niejednokrotnie unikalne w skali Polski, świetnie wpasowują się w tendencje światowej rewitalizacji obszarów poprzemysłowych zlokalizowanych w centrach miast lub w ich pobliżu. W planach inwestycji deweloperskich już brane są pod uwagę pozostałe, równie atrakcyjne, a jeszcze nie w pełni docenione, dzielnice miasta.