MOSTY w nowej odsłonie. Flagowy projekt Europejskiej Stolicy Kultury 2016 rusza już w sobotę

fot. Patrick Lauke/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

fot. Patrick Lauke/ (CC BY-NC-ND 2.0)/ flickr.com

Już w najbliższy weekend, 19-21 czerwca, rozpocznie się długo oczekiwany projekt MOSTY. Wrocławskie mosty i kładki zamienią się w centra żywej kultury, sceny teatralne, przestrzenie koncertowe, pracownie plastyczne, ciemnie fotograficzne. To wszystko przygotowało dla nas kilkuset twórców – profesjonalistów i amatorów, dzieci i dorosłych.

Zapowiedzią kulturalnego weekendu będzie piątkowy koncert Andrea Bocellego, włoskiego śpiewaka, tenora i kompozytora oraz producenta muzycznego. Artysta, który sprzedał na całym świecie ponad 80 milionów płyt, zagości u nas na Stadionie Wrocław. I w ten sposób oficjalnie otworzy pierwszą odsłonę programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Co zaś nas czeka w kolejnych dniach? 20 czerwca na moście św. Klary (między Wyspą Słodową i Bielarską) przeprowadzona zostanie dwudniowa akcja Zielony Beton. Rozdane wcześniej, 26 kwietnia, 200 sadzonek znajdzie swój nowy dom jako zielona instalacja, kontrastująca z szarością betonu. To może całkowicie zmienić charakter tego mostu, a w uczestnikach i uczestniczkach może zmienić nastawienie do wyglądu krajobrazu. Do wydarzenia można zapisywać się tutaj: https://www.facebook.com/events/973404742691594/.

Dla spragnionych kultury dźwięku przygotowane zostaną dwa premierowe słuchowiska i koncert grupy Karbido. Gdzie? Na kładce Zwierzynieckiej, która zostanie w sobotę zamieniona na największy instrument, na jakim przyszło grać wymienionemu zespołowi. Zyska nawet tymczasową, oryginalną nazwę – Kładkofon. Wcześniej usłyszymy „Bajkę o Jeżu, który postanowił nie zostać Gnojarkiem” oraz „Dybuka” (dla dorosłych). Dźwięki będą zdecydowanie dominować na kładce Zwierzynieckiej. Tutaj możecie zobaczyć, ilu waszych zajomych wybiera się na wydarzenie: https://www.facebook.com/events/413938172123681/.

Kojarzycie z zagranicznych filmów samochodowe kina? Nutka romantyzmu, wygodne (bo własne) miejsca i fascynujący film to wszystko, czego potrzeba do spędzenia sobotniego wieczoru. Tym filmem będą premierowe „Mosty” w reżyserii Mateusza Kowalskiego, wyświetlane na Stadionie Wrocław. Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona do 350, ale można również przyjść pieszo lub przyjechać rowerem, ponieważ prócz dźwięku z radioodbiorników samochodowych, będą również głośniki koncertowe. Tutaj możecie obejrzeć zdjęcia z planu filmowego: https://www.facebook.com/events/1575123189420201/. Będą dostępne angielskie napisy, więc weźcie swoich zagranicznych znajomych!

Wyspa Piasek będzie zaś świadkiem powstawania ogromnego (12 metrów kwadratowych) aparatu, który ma za zadanie uwiecznić portrety generacyjne Dolnego Śląska w technice mokrego kolodionu. Dziesięć wielopokoleniowych rodzin z naszego regionu pojawi się między 8:00 a 19:00 w sobotę. Przyjdźcie zobaczyć żywą historię Wrocławia i okolic! Kilka zdjęć z wyspy (jeszcze nie w mokrym kolodionie) obejrzycie pod tym linkiem: https://www.facebook.com/events/882309015138156/.

Najmłodsi na pewno zechcą zobaczyć krasnoludkowy happening „Krasnoludek nie odludek”, by wraz z gośćmi z Hitzacker (Niemcy) świętować zjednoczenie, spotkanie i porozumienie. W roku 1989, 44 lata po podziale Niemiec i siedem dni po upadku Muru Berlińskiego, w miasteczku Hitzacker, na 523. kilometrze tejże rzeki, miały miejsce dziwne i niewiarygodne zdarzenia. Jakie? Tego można dowiedzieć się w sobotę o godzinie 12:00 w okolicach Fosy Miejskiej, koło Konsulatu Generalnego Niemiec oraz Wzgórza Partyzantów. Przewidziane zostały również inne niespodzianki. Zainteresowani są proszeni o kontakt: https://www.facebook.com/events/620264038110577/.

Zakochani, który przegapili Walentynki, mają okazję odrobić zaległości na wyjątkowym Pulsie Miłości, który zamieni Most Tumski w Rytm Bicia Serca. Polscy muzycy zagrają dwa koncerty (o 16:00 i 22:30) na gigantycznych bębnach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Prócz tego rozrywki dostarczą wokalistki, VJ i inni instrumentaliści. Przed każdym z koncertów zabrzmi Gong Miłości, który obwieści nam najważniejszą na tym świecie rzecz. Już teraz sprawdźcie, jak to wszystko będzie wyglądać: https://www.facebook.com/events/1600717713505120/.

Kładka Nabycińska przy ulicy Legnickiej zajmie nas zmianą perspektywy. Działacze z grupy Oni Sprawni przygotowują dla uczestników i uczestniczek wózek inwalidzki, na którym będzie można usiąść i spróbować przemieścić się nim na drugą stronę kładki. Dzięki temu przekonamy się, jak wygląda świat widziany oczami osoby niepełnosprawnej. Każdy z chętnych będzie mógł utrwalić swoją podróż zdjęciem, a potem fotka trafi do wędrującej galerii (zostanie na miejscu wydrukowana i umieszczona na specjalnych płytach przytwierdzonych do barierek kładki). W robieniu zdjęć pomogą warsztaty z udziałem Michała Koralewskiego, najlepszego mobilnego fotografa świata. Oprócz tego przygotowane zostaną także atrakcje mające uświetnić czas spędzony na kładce Nabycińskiej, dzięki czemu połączone zostaną zabawa i ważna lekcja życia: https://www.facebook.com/events/990697970940224/.

Tymczasem wracamy w okolice ZOO. Na Moście Zwierzynieckim od 10:00 rusza ogromny model mostu w skali 1:4, będący ruchomą instalacją przestrzenną napędzaną siłą ludzkich mięśni. To będzie długa i fascynująca podróż z czterema przystankami prowadzącymi do Placu Gołębiego w Rynku. Dołączyć do marszu można w każdej chwili, więc wypatrujcie, kiedy Most znajdzie się w waszej okolicy: https://www.facebook.com/events/485050335004374/.

Czy wiecie już, które mosty odwiedzicie w ten weekend? My jedno wiemy na pewno: na każdym czeka nas świetna zabawa i odkrywanie nieznanych wcześniej światów.

W skład projektu weszło 27 mostów i kładek. W programie znajdziecie m.in.:
„A ten most to brama” – Stary Most Mieszczański,
„Kopiuj – wklej” – Most Zwierzyniecki,
„Most do San Sebastian” – Most Sikorskiego,
„Most(l)y” – Mosty Trzebnickie,
„Pomrowa+Personalnie” – Most Pokoju,
„Puls miłości” – Most Tumski,
„Tonący książki się chwyta” – Most Uniwersytecki”,
„Wąski most–szeroka kultura” – Most Bartoszowicki,
„Węglowa Odyseja” – Most Osobowicki