Na budowie Afrykarium praca wre

Od ponad trzech miesięcy we wrocławskim ogrodzie zoologicznym trwa budowa Afrykarium. Za niespełna trzy lata wejdą tam pierwsi goście – w oceanarium obejrzymy wyjątkowe okazy afrykańskiej fauny i flory.

Prace budowlane są we wrocławskim ZOO prowadzone od trzech miesięcy. Powstało tam już solidne podłoże do dalszych prac, które obecnie odbywają się na poziomie -7 metrów. Wcześniej usunięto budynki, rośliny i uzbrojenia co pozwoliło na wbijanie ścianki szczelnej, a także prowadzenie wykopu zasadniczego z wywozem i odwadniania terenu.

– Wywieziono około 5 tysięcy ciężarówek gruntu a gdyby ustawiono wszystkie wbite grodzice jedna za drugą, ich łączna długość wyniosłaby prawie 20 km – mówi prezes wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak.

W oceanarium zamieszkają zwierzęta afrykańskie. Zobaczymy tam m.in. ryby żyjące w rafach koralowych, rekiny, płaszczki, meduzy i jedne z największych na świecie koników morskich. Podziwiać będzie można także krokodyle, hipopotamy, pingwiny i uchatki.

– Fauna Afryki jest bardzo charyzmatyczna a wody są niezwykle bogate w różne formy fauny i flory – podkreśla Radosław Ratajszczak.

Wrocławskie ZOO w czasie budowy Afrykarium funkcjonuje bez zmian. Cały obszar jest dostępny dla zwiedzających poza placem, na którym powstaje Oceanarium. Pomimo zamknięcia tego terenu wszystkie gatunki zwierząt można podziwiać bez ograniczeń.

– Budowa Afrykarium planowana była od kilku lat, dzięki czemu bez pośpiechu przygotowaliśmy się na przeniesienie niektórych zwierząt – mówi Ratajszczak.

By ułatwić spacer po ZOO uruchomiona została kasa tymczasowa przy wybiegu tygrysów (wejście przy przystanku autobusowym). Jest ona czynna w weekendy i pomaga rozładować kolejki przy wejściu głównym.

– Poza tym już niedługo zamontujemy specjalną platformę, aby każdy mógł podziwiać także powstające oceanarium – mówi Radosław Ratajszczak.

Afrykarium ma być gotowe na pod koniec 2014 roku. Otwarcia można się spodziewać w 2015 roku. Koszt całej inwestycji to około 200 milionów zł. Wykonawcą jest firma BP Inter-System S.A.