Nowe kąpielisko we Wrocławiu. Zobacz co można zrobić z… kopalni!

KopalniaW Paniowicach, 2 kilometry od granicy Wrocławia powstaje nowe kąpielisko. Stara żwirownia zamienia się w pierwszą tego typu strefę rekreacyjną w Polsce.

Kopalnie odkrywkowe – obiekty stwarzające miejsca pracy i przyczyniające się do wzrostu zamożności miejscowości, w których się znajdują, mają dwie olbrzymie wady. Pierwsza z nich to wszechobecne pyły. Druga to problem co zrobić ze zniszczonym terenem po zamknięciu obiektu. O ile na pierwszy problem nie mamy recepty, propozycji rozwiązania drugiego jest całkiem sporo. Może zamiast kopalni zrobić… park wodny? Dokładnie takim tokiem myślenia posługiwał się zarząd byłej żwirowni w Paniowicach przy ulicy Odrzańskiej 11, kiedy podjął decyzję o zmianie terenu w przestrzeń rekreacyjną połączoną z kąpieliskiem. Kompleks zostanie otwarty już 1 lipca.

Położona 2 kilometry od północno-zachodniej granicy Wrocławia, zamknięta żwirownia znajduje się na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Widawy. Oznacza to, że udostępniona woda będzie bardzo wysokiej czystości.

Cały rewitalizowany obszar podzielono na dwie główne części. Pierwsza, południowo-wschodnia zostanie przeznaczona na całoroczny camping o powierzchni 8,5 hektara. Zbiornik wodny przy którym stanie to niemal 12 ha wody. Druga, północno-zachodnia obejmie prawie 10 hektarów i zostanie przeznaczona na przestrzeń rekreacyjną, podzieloną na cztery duże obszary. Będzie z nich mogło korzystać do 10 tysięcy osób. Strefami tymi są: Beach Club, Zatoka, Plaża i Wyspa.

Beach Club to centralny punkt na plaży o powierzchni 2,5 ha. W jego obrębie znajdzie się kąpielisko z płytką strefą dla dzieci, bar kontenerowy z dużym plażowym zapleczem, food trucki, strefa ćwiczeń siłowych, boiska do gier plażowych (siatkówki, piłki ręcznej, i nożnej), pomost dla nart wodnych i wakeboardingu, wypożyczalnia leżaków i parasoli, wypożyczalnia rowerów oraz plac zabaw na wodzie. Ten ostatni, określany mianem dmuchanego aquaparku, przypomina wielki tor przeszkód.

Zatoka, czyli całoroczna strefa wędkarska, na którą przeznaczono około 1 ha, została przewidziana dla wypoczynku i wędkarstwa rekreacyjnego. Posiada około 500 metrów linii brzegowej o niewielkim nachyleniu. Wzdłuż nabrzeża powstanie deptak oraz zostaną postawione ławki. Strefa powinna być atrakcją nie tylko dla wędkarzy, którzy mogą liczyć na kilkadziesiąt pomostów, ale również chcących wypocząć przy ognisku czy grillu. Funkcjonować będzie również wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego.

Plaża będzie spełniała funkcje czysto rekreacyjne. Znajdą się na niej kąpielisko z płytką strefa dla dzieci, altany, bar, boiska do piłki plażowej, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz leżaków i parasoli.

Na środku jeziorka stanie Wyspa. Połączona jedynie małym pomostem z plażą została pomyślana jako przestrzeń artystyczna. Będzie miała powierzchnię 1 hektara.

Ta przytłaczająca ilość atrakcji ma być dostępna w cenach nie przekraczających tych, spotykanych na innych kąpieliskach. Jak mówi Paweł Eilmes, Prezes Zarządu Temco Sp. z o.o., właściciela Kopalni Wrocław – Cena biletów nie odbiega od innych wrocławskich kąpielisk i wynosi średnio 10 zł od osoby na cały dzień. Goście mogą też liczyć na liczne dodatkowe atrakcje, z których część będą dodatkowo płatna.

Chcemy zapewnić naszym gościom również wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Będą tu mogli uprawiać frisbee, popływać kajakami lub rowerami wodnymi, czy też wziąć udział w kursach tańca. Znajdzie się również coś dla amatorów kultury z wyższej półki. Zaplanowaliśmy liczne pokazy teatralne, kino pod gwiazdami oraz widowiska kabaretowe. Z kolei ważne wydarzenia sportowe będzie można oglądać w specjalnie przygotowanej strefie kibica. Pomyśleliśmy również o młodzieży, która będzie mogła tu potańczyć i posłuchać dobrej klubowej muzyki od zmierzchu aż do świtu – dodaje Maciej Domagała, dyrektor operacyjny Kopalni.

Właściciel zapewnia, ze dojazd do obiektu nie zajmie więcej niż 40 minut jazdy rowerem z centrum Wrocławia. Poza tym do Kopalni można dostać się samochodem, pociągiem oraz komunikacją miejską.

Kopalnia prowadzi też własną stronę internetową oraz fanpage na facebooku.