Nowe otwarcie Wyspy Słodowej: imprezy, kamery i ogródki piwne

Tętniąca życiem, bezpieczna i otwarta na wszystkich wrocławian – taka ma być Wyspa Słodowa po zmianach, jakie zafundują jej urzędnicy. Na najpopularniejszej odrzańskiej wyspie pojawią się kamery, bramki i ogródki gastronomiczne, a nocą teren będzie zamykany. – Wyspa potrzebuje czasu na biologiczny odpoczynek – mówią w magistracie.

O to, by na Wyspie Słodowej nie było nudno, zadba CIRS, czyli wrocławskie centrum rozwoju społecznego. Każdy termin weekendowy, który nie został zarezerwowany przez organizatorów imprez zewnętrznych zostanie odpowiednio zagospodarowany.

W planach mamy między innymi kino plenerowe, pokazy fireshow, spektakle teatralne czy występy lokalnych zespołów. Pojawi się też chociażby ścianka wspinaczkowa, dmuchane atrakcje (czyli np. walki sumo) czy stoły do piłkarzyków. Kompletny harmonogram wydarzeń będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej, a także na plakatach, które rozwiesimy w mieście – mówi Dariusz Szrejder, dyrektor CIRS.

Natomiast najprawdopodobniej już od początku czerwca na wyspę nie będzie można wejść w nocy, między godziną 24 a 6 rano.

Wyspa Słodowa jest bardzo intensywnie eksploatowana, a chcemy by służyła mieszkańcom przez długie lata. Przez czasowe zamknięcie wyspy w godzinach nocnych zapewnimy jej biologiczny wypoczynek i damy czas na regenerację zieleni: drzew, krzewów i trawników. Będzie to także czas na przeprowadzenie prac porządkowych i naprawczych – wyjaśnia Krzysztof Działa z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Na stałe na Wyspie Słodowej zagoszczą trzy ogródki gastronomiczne – tam będzie można wygodnie usiąść, odpocząć i legalnie napić się piwa. A o bezpieczeństwo wrocławian zadba system monitoringu. W sumie pojawi się siedem punktów kamerowych: pięć na Wyspie Słodowej, dwa na Wyspie Bielarskiej, łącznie dziesięć kamer, w tym trzy obrotowe.

Dzięki temu na bieżąco będziemy mogli obserwować newralgiczne punkty i szybko reagować na potencjalne zagrożenia. System monitoringu będzie zintegrowany z głównym centrum monitorowania w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, a także z lokalnym centrum monitorowania na komisariacie policji – dodaje Krzysztof Działa.

Nad tym, by w wypoczynku wyspie nikt nie przeszkadzał czuwać będą też specjalnie wynajęci ochroniarze.

Jak podkreślają urzędnicy, zmiany na Wyspie Słodowej mają charakter eksperymentalny, a sugestie mieszkańców z pewnością zostaną wzięte pod uwagę.

Chcemy, by Wyspa Słodowa zmieniała się w drodze ewolucji, a nie rewolucji. Liczymy, że to miejsce stanie się przestrzenią kultury, spotkań, rekreacji i wypoczynki, a dobrze będę się tu czuć wszyscy wrocławianie – podkreśla Paweł Czuma, rzecznik prasowy prezydenta Wrocławia.