Nurek zejdzie na dno Odry w replice historycznego skafandra Klingerta. Zapowiedź wydarzenia

Skafander Klingerta, Print Screen, źródło: youtube.com

Skafander Klingerta, Print Screen, źródło: youtube.com

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał zgodę na chodzenie po dnie rzeki na głębokości rzędu 3 m w wykonanej ze skór i metalu replice skafandra Klingerta. To będzie wielkie wydarzenie!

Nurkowanie zaplanowane jest na 25 czerwca 2016 roku. Zorganizuje je warszawskie Muzeum Nurkowania na cześć wrocławskiego inżyniera Karla Heinricha Klingerta, któremu świat zawdzięcza o wiele więcej niż tylko skafander.

25 czerwca minie 219 lat, odkąd Klingert dokonał pierwszego zanurzenia w zaprojektowanym przez siebie skafandrze. Klingert skonstruował go w 1797 roku. Z resztą to nie jedyny jego wynalazek. Spod jego rąk wyszły jeszcze: szlifierka do szkła, okręt podwodny, maszyna ślusarska, pompa powietrzna, wózek inwalidzki, proteza ręki i wiele innych wynalazków.

Na cześć tego wybitnego konstruktora, warszawskie Muzeum Nurkowania postanowiło zorganizować rekonstrukcję pierwszego zanurzenia. Specjaliści stworzą na tę okazję wierną replikę skafandra do nurkowania projektu Klingerta. Użyją do tego głównie metalu i skór. Następnie, 25 czerwca, dwóch śmiałków ze Stowarzyszenia Warszawski Klub Płetwonurków zanurzy się w Odrze na głębokość 3 metrów w samym centrum Wrocławia, tj. między kładką Słodową, a kładką Bielarską „Żabią”.

To będzie historyczny moment, gdyż jeszcze nigdy nikt nie podjął się wykonania wiernej rekonstrukcji skafandra, ani ponownego użycia go pod wodą. Na tę okazję do Wrocławia przyjadą goście z organizacji nurkowych w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Francji, Niemiec i Czech.

Na 24 i 25 czerwca zaplanowane jest również zwiedzanie wrocławskiej starówki „Szlakiem Klingerta”, wystawa „Ratowanie ludzi z pożarów i ratownictwo wodne w czasach K.H. Klingerta” oraz uhonorowanie autora biografii Klingerta, niemieckiego badacza – Michaela Junga.

To jednak nie koniec atrakcji związanych z rocznicą pierwszego nurkowania na dnie Odry. Już teraz trwają prace nad filmem animowanym „Skafander Klingerta”. Animacja potrwa 25 minut, w całości zobaczymy ją w 2017 roku. Niemniej już teraz dostępny jest krótki zwiastun filmu, który wprowadzi najmłodszych w atmosferę wielkiego naukowego odkrycia. Ostatnim planowanym przez Muzeum Nurkowania elementem jest napisanie i wydanie albumu „Karl Heinrich Klingert – obywatel Wrocławia”.

Karl Heinrich Klinger urodził się 16 stycznia 1760 r. w Praczach Odrzańskich. Klingert szczególnie interesował się termodynamiką, mechaniką płynów, fizyką stosowaną w chemii, produkcją energii galwanicznej, i zastosowaniem hydrauliki. Wykonał instrumenty dla naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii w Berlinie i obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu we Wrocławiu. W 1803 r. władze uniwersyteckie przyznały mu tytuł honorowego członka wydziału Filozoficznego. Pracował także jako nauczyciel fizyki i matematyki w Szkole Rzemiosł i Budownictwa (późniejsza Akademia Sztuki).