Kładka Muzealna

Rodzaj obiektu

kladka muzealna

Kładka Muzealna

Kładka Muzealna jest położona w jednym z najbardziej charakterystycznych i urokliwych miejsc związanych z Odrą we Wrocławiu, nad przystanią Zatoka Gondoli, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Narodowego (stąd nazwa). Bliskość Parku Słowackiego z Panoramą Racławicką sprawia, że okolice Zatoki Gondoli odwiedzają rzesze mieszkańców miasta i turystów.

Zatoka Gondoli powstała już pod koniec XIX wieku. Jest pozostałością dawnego koryta ujściowego Oławy Miejskiej do Odry, które przeniesiono w pobliże Mostu Grunwaldzkiego. W tym miejscu zbudowano przystań, umocniono nadbrzeża, a samą zatokę przystosowano, aby mogły z niej korzystać łodzie spacerowe. Zatoka Gondoli była więc w niemieckiej historii Wrocławia i Odry ważnym punktem na mapie turystyki wodnej.

Po wojnie przez wiele lat zatoka nie spełniała swojej pierwotnej roli. Zmieniło się to dopiero w 2007 roku, kiedy w tym miejscu ponownie otwarto przystań i umożliwiono wypożyczanie sprzętu wodnego: kajaków czy łódek.

Kładka Muzealna służy pieszym i rowerzystom. Obecna, wybudowana w 1928 roku żelbetowa konstrukcja w postaci dwuprzegubowego łuku i pomostu w bitumicznej nawierzchni, zastąpiła drewnianą kładkę z roku 1886. Do pomostu przymocowano stalowe balustrady. Kładka ma nieco ponad 30 m długości i 4 m szerokości.