Most Zwierzyniecki

Rodzaj obiektu

most zwierzyniecki

Most Zwierzyniecki

Najważniejsza przeprawa dla mieszkańców „Wielkiej Wyspy” czyli Biskupina, Sępolna i Dąbia. Łączy ten rejon z Placem Grunwaldzkim i zlokalizowanymi tam budynkami uczelni. Z drugiej strony Odry wychodzi na Ogród Zoologiczny (stąd jego nazwa) oraz tereny wystawowe zlokalizowane przy Hali Stulecia.

Drewniana przeprawa do podwrocławskich wsi istniała w tym miejscu od XVII w. Początkowo nazywano ją Mostem Szczytnickim (obecnie miano to nosi most znajdujący się nieco dalej w górze rzeki) lub Mostem Ceglanym (od znajdującej się nieopodal cegielni). Podczas epidemii dżumy w 1704 r. na moście stworzono punkt kontrolny i od tej pory przeprawę zwano Passbrücke (Most Przepustkowy).

Dzisiejszą konstrukcję wzniesiono w latach 1895-1897. Żeby nie hamować ruchu z Biskupina, na czas budowy stary most przeniesiono kilkadziesiąt metrów dalej. Cała operacja zajęła zaledwie kilka godzin (!).

Obecnie konstrukcja znana jest świetnie nie tylko mieszkańcom Biskupina, ale i wszystkim fanom sportu czy melomanom, udającym się do Hali Stulecia, a także turystom chcącym zwiedzić Park Szczytnicki, Ogród Japoński czy największe w Polsce ZOO. W najbliższym czasie planowany jest kapitalny remont Mostu Zwierzynieckiego.