Śluza Szczytniki

Rodzaj obiektu

Śluza Szczytniki jest zlokalizowana na kanale Przekop Szczytnicki, na Odrze, między Wyspą Szczytnicką (prawy brzeg śluzy), a Placem Grunwaldzkim, jednym wrocławskich osiedli (lewy brzeg). Łączy Odrę Górną i Odrę Starą.

Śluza Szczytniki jest najstarszą śluzą we Wrocławiu. Została wybudowana przy okazji budowy nowego szlaku żeglugowego w latach 1892-1897. Wybudowano wtedy Drogę Wielkiej Żeglugi, Wrocławski Szlak Miejski, aby umożliwić przewóz materiałów masowych, np. węgla z Górnego Śląska. Śluza jest jednym z elementów Stopnia Wodnego Szczytniki. Obecnie ze względu na niewielkie rozmiary ( długość – 55,0; szerokość – 9,6; piętrzenie – 2,05 m), śluza nie ma znaczenia dla transportu wodnego, ale w związku z rozwojem turystyki wodnej na Odrze ma szansę na coraz większe wykorzystanie.

Śluza jest komorowa, wyposażona w zamknięcia w postaci stalowych wrót wspornych (zarówno dolne, jak i górne), a także kanały obiegowe służące do napełniania i opróżniania komory śluzy.

Górny awanport śluzy to sporych rozmiarów basen, w którym cumuje „Nadbór” – holownik parowy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Znajduje się nad nim także Jacht Klub AZS.