Odra Cup 2011- relacja

Osiem wioślarskich ósemek studenckich z Polski i Europy rywalizowało 15 maja o Puchar Odry 2011 podczas IV edycji Odra Cup. Na podium stanęli wioślarze z Bremy, wyprzedzając drużynę z Torunia i Politechniki Wrocławskiej.

Odra Cup, czyli wyścigi wioślarskich ósemek studenckich, ma we Wrocławiu kilkunastoletnią tradycję. Pierwowzorem wrocławskich zawodów były najstarsze wyścigi studenckie na świecie Oxford-Cambridge, rozgrywane na londyńskiej Tamizie od 1829 roku.

– Od 1997 roku na wrocławskiej Odrze przeciw sobie wiosłują natomiast ósemki reprezentujące dwie największe uczelnie wyższe w regionie – Politechnikę i Uniwersytet Wrocławski- wspomina Marian Pawlak, jeden z organizatorów tegorocznych zawodów.

Po 10 latach zmagań pomiędzy dwiema wrocławskimi uczelniami postanowiono rozszerzyć formułę zawodów, zapraszając do udziału w nadodrzańskiej rywalizacji również reprezentantów najlepszych uczelni z kraju i zagranicy. To dało początek Odra Cup, czyli Pucharowi Odry. Wioślarskie zmagania studentów swoją inaugurację miały w Juwenalia w 2007 roku.

– Od tej pory, w maju każdego roku na odrzańskie tory wypływają ósemki studentów. Tego roku, oprócz wrocławskich osad Politechniki i Uniwersytetu, nad Odrę przybyli reprezentanci  University of Bremen, University of Ljubljana, UMK Toruń, Politechniki Warszawskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego – wylicza Marian Pawlak.

Tegoroczne wyścigi tradycyjnie odbyły się w samym centrum miasta – przy Bulwarze Dunikowskiego. Przy tej okazji organizatorzy Pucharu Odry obok wyścigu ósemek mężczyzn, przygotowali piknik wioślarski, liczne konkursy (m.in. na ergometrze wioślarskim), spinning na rowerach czy pokazy fitness, a wszystko to przy akompaniamencie zespołu Celebrate.

Rywalizacja jak co roku była niezwykle zacięta, największe emocje wśród kibiców budził bieg finałowy, w którym cztery najlepsze osady wyłonione w drodze wcześniejszych eliminacji, walczyły o prymat zwycięzcy Pucharu Odry. W tegorocznych rozgrywkach Odra Cup 2011 na najwyższym podium stanęła wioślarska osada z  University of Bremen, na drugim miejscu uplasowała się osada UMK Toruń, a na trzecim wioślarze z Politechniki Wrocławskiej.

– Tegoroczny wynik zawodów to nie lada zaskoczenie, muszę przyznać, że obstawialiśmy Toruń, a wygrali studenci z Bremy. Za bardzo dobrą formę pochwalić należy także studentów PWr, zdobywców trzeciego miejsca. Widać było, że rywalizacja w tym roku była bardzo zacięta. To z pewnością świadczy o coraz wyższym poziomie zawodów. Mamy nadzieję, że z roku na rok będzie jeszcze lepiej – komentuje prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, Rektor Politechniki Wrocławskiej.

Studenci Politechniki Wrocławskiej w zawodach Odra Cup brali udział już po raz piętnasty, trzynaście razy z rzędu stawali na podium jako zwycięzcy. Codzienne treningi nie poszły na marne.

– W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, przegraliśmy, ale mimo to jesteśmy bardzo zadowoleni z zajętego przez nas miejsca i na pewno będziemy dziś świętować. Cieszymy się z faktu, że jesteśmy na podium, tym bardziej, że widać, że ogólny poziom zawodów z roku na rok rośnie – zauważa Michał Szczogiel, członek zespołu reprezentującego Politechnikę Wrocławską.

Zobacz zdjęcia z Odra Cup 2011:
[galeria:10]