Odrarium w ZOO już działa [Ceny biletów, dojazd, najważniejsze atrakcje]

Już niedługo poznasz historię Odry od A do Z. W sierpniu otwarte zostanie Odrarium!

Już niedługo poznasz historię Odry od A do Z.

Na to czekali wszyscy miłośnicy Odry – we wrocławskim ogrodzie zoologicznym właśnie otwarto Odrarium, czyli obiekt, dzięki któremu można z bliska przyjrzeć się faunie i florze naszej rzeki. Mamy dla was kompendium, które z pewnością przyda się podczas planowania wizyty w ZOO.

Zapowiadane przez nas niedawno otwarcie Odrarium stało się faktem. W miniony weekend nowy obiekt we wrocławskim ogrodzie zoologicznym odwiedzili pierwsi goście.

Zwiedzający mają już do dyspozycji główny szlak, wiodący od źródeł Odry w Górach Odrzańskich w Czechach, poprzez zbiorniki imitujące rzekę główną z Odrą środkową, starorzecze Odry, aż do jej ujścia do Zalewu Szczecińskiego.

Ekspozycje w naszym Odrarium nadal są rozbudowywane i wzbogacane. Przybywają kolejne gatunki ryb, trwa obsadzanie basenów i terenu przyległego roślinami charakterystycznymi dla nadodrza. W planach jest jeszcze wzbogacenie terenu o różne urządzenia edukacyjne. Zwiedzający mogą zaglądać też do podziemi, gdzie pracują urządzenia techniczne: pompy i filtry utrzymujące naszą Odrę przy życiu – wyliczają przedstawiciele ZOO.

Kompleks składa się z czterech basenów. Do basenu górnej Odry trafią pstrągi, lipienie i głowacice, w środkowej Odrze pływać będą karpie, leszcze, bolenie, szczupaki, w starorzeczu zamieszkają liny, wzdręgi i ukleje, a przy ujściu do Zalewu Szczecińskiego eksponowane będą ryby wód słonawych, m.in. flądry, czyli stornie.

Między zbiornikami wodnymi zaplanowano ścieżkę edukacyjną dla młodszych gości ZOO, dzięki której będzie można poznać historię Odry i jej wykorzystywaniu na przestrzeni dziejów, dowiedzieć się więcej o aspektach środowiskowych i skażeniach, a nawet o tym, jak działają filtry do oczyszczania wody.

CENY

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników Odry jest taka, że wstęp do Odrarium nie jest dodatkowo płatny. Wystarczy kupić bilet do ZOO, by móc z bliska podziwiać faunę i florę rzeki.

Bilet normalny do wrocławskiego ogrodu zoologicznego kosztuje 30 złotych. Studenci zapłacą 25 złotych, a wszyscy, którym przysługuje bilet ulgowy (czyli m.in. dzieci, uczniowie czy emeryci) – tylko 20 złotych.

A żeby kupić bilet wcale nie trzeba stać w kolejce do kasy – od niedawna bowiem wejściówki można nabyć także przez internet.

Dowiedz się więcej o cenach biletów do ZOO

GODZINY OTWARCIA

Wrocławskie ZOO jest czynne cały rok. Bez najmniejszych wyjątków, czyli także w niedziele czy święta.

W sezonie letnim, czyli od początku kwietnia do końca września, zwiedzać można od godziny 9 do 18 w dni powszednie, a w weekendy i święta – do godziny 19.

Kasy są zawsze czynne o jedną godzinę krócej. Godziny otwarcia obiektu zmieniają się w zależności od pór roku.

Sprawdź, w jakich godzinach ZOO jest czynne przez cały rok

DOJAZD

Ogród zoologiczny znajduje się przy ul. Wróblewskiego, vis-a-vis kompleksu Hali Stulecia.

Można tam dojechać komunikacją miejską – tramwajami linii 1, 2, 4 i 10 oraz autobusami 145 i 146. Wysiadamy na przystanku „Hala Stulecia”.

Do ZOO można też oczywiście dotrzeć samochodem – od niedawna do dyspozycji wszystkich zmotoryzowanych jest parking podziemny przy Hali Stulecia, dysponujący niemal 800 miejscami postojowymi. Za godzinę parkowania trzeba zapłacić 6 złotych.

Jest też świetna opcja, by połączyć zwiedzanie ZOO z wycieczką po Odrze. Wystarczy wybrać się w rejs po rzece, przypłynąć statkiem do ogrodu zoologicznego (wysiadamy przy przystani ZOO), a po wizycie w ogrodzie, w ten sam sposób można wrócić do centrum miasta.

Więcej szczegółów na temat rejsów po Odrze