Odrarium w ZOO już gotowe. Lada dzień odwiedzą je pierwsi goście

Jeszcze w sierpniu otwarte zostanie Odrarium, czyli obiekt we wrocławskim ZOO, gdzie będzie można poznać Odrę od jej źródeł aż po ujście do morza. Prace budowlane już się zakończyły, a do basenu sukcesywnie wpuszczane są ryby. Pierwotnie budowa Odrarium miała wystartować jesienią 2011 roku. Tak się jednak nie stało – w międzyczasie w ZOO ruszyły m.in. prace przy Afrykarium. Dłużej niż przewidywano trwała też procedura przetargowa, którą trzeba było powtórzyć.

Ostatecznie roboty, wykonywane przez firmę Feroma na bazie projektu sporządzonego przez wrocławską pracownię Creo Project, zaczęły się we wrześniu 2013 roku.

Teraz obiekt jest już gotowy – jak informują przedstawiciele ogrodu zoologicznego, prace budowlane w Odrarium zakończyły się.

Wpuszczamy ryby, trzeba zbiorniki zasiedlać stopniowo, żeby biologiczne warunki się ustanowiły. Do końca miesiąca chcemy obiekt otworzyć – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ZOO.

Do basenu górnej Odry trafią pstrągi, lipienie i głowacice. W środkowej Odrze pływać będą karpie, leszcze, bolenie, szczupaki. W starorzeczu zamieszkają liny, wzdręgi i ukleje. A przy ujściu do Zalewu Szczecińskiego eksponowane będą ryby wód słonawych, m.in. flądry, czyli stornie.

Kompleks składa się z czterech basenów – jeden ma odwzorowywać górski początek rzeki (znajdzie się tam m.in. wodospad), kolejne pokażą środkowy nurt, starorzecze i Dolną Odrę.

Rozbudowana została też plaża dla ptactwa i żółwi, powstanie również grota dla zwiedzających.

Między zbiornikami wodnymi powstała ścieżka edukacyjna dla młodszych gości ZOO, dzięki której będzie można poznać historię Odry i jej wykorzystywaniu na przestrzeni dziejów, dowiedzieć się więcej o aspektach środowiskowych i skażeniach, a nawet o tym, jak działają filtry do oczyszczania wody.

Całe przedsięwzięcie opiewa na niemal 3,3 mln złotych, z czego 2,8 mln zł to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.