Podwodny Wrocław: festiwal tematycznych rejsów po Odrze

fot. Maciek Lulko/ (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

fot. Maciek Lulko/ (CC BY-NC 2.0)/ flickr.com

Podwodny Wrocław już na stałe zagościł w kalendarzu imprez kulturalnych w mieście stu mostów. Jak mogłoby być inaczej, skoro przez miasto przepływa Odra wraz z czterema dopływami i innymi, mniejszymi rzekami?

Wykorzystując potencjał zawarty w położeniu geograficznym Wrocławia – Wenecji Północy – impreza odbędzie się tak na wodzie, jak i na lądzie. Te coroczne święto sztuki niezależnej obejmie koncerty, spektakle, instalacje, rzeźbę, fotografię, malarstwo, multimedia, pokazy mody, performance, filmy i prezentacje. Szeroki wybór dziedzin nie powinien zawieść nikogo oczekującego pełnowymiarowego wydarzenia kulturalnego. I to wszystko podczas rejsów na statkach po Odrze już 20 czerwca!

W tym roku rejsy wystartują z trzech różnych miejsc: przystani za Mostem Zwierzynieckim (ul. Wróblewskiego 1), przystani za ZOO (Brama Japońska, obok kładki Zwierzynieckiej) i Przystani Kardynalskiej (Bulwar Włostowica, Ostrów Tumski). Wydarzenia odbędą się na statkach „Driada”, „Goplana” i „Wiktoria”, niezastąpionych w roli fantastycznych platform kulturalnych, co na pewno mogą potwierdzić bywalcy i bywalczynie poprzednich edycji Podwodnego Wrocławia, którzy skorzystali już z ich oferty. I chociaż w tym roku o jeden zmalała liczba statków, które zabiorą nas w kulturalną podróż, liczba rejsów niemal się nie różni – będziemy mieć aż 19 okazji do przepłynięcia Odry w towarzystwie ciekawych eventów. Obejrzymy trzy bloki filmowe, a w nich 31 filmów; posłuchamy 11 zespołów podczas koncertów; będziemy uczestniczyć w jednym wyjątkowym spektaklu i monodramie, zobaczymy fascynującą mobilną wystawę połączoną z performancem, a także przeżyjemy promocję 36. numeru wrocławskiego pisma kulturalnego „Rita Baum”.

Ponadto na lądzie, na łące za ZOO, czeka na nas Kala Tipi, czyli indiański wigwam, który serwować będzie wysokooktanowy szamański trunek oraz wyprodukowany na tę okazję napój KalaMate. Otwarta zostanie również podwodna giełda wydawnictw fonograficznych, gdzie będzie można wymienić, kupić lub sprzedać nośniki muzyczne. To doskonała okazja, żeby nabyć trochę nowych płyt lub powymieniać się krążkami.

Nie zapomniano o wydarzeniach dla najmłodszych. Wczesne popołudnia przeznaczone będą na rejsy, podczas których odbędą się zabawy i gry. W „Podwodnej zabawie z rybką Nemo” (statek „Driada”) wcielimy się w lękającego się otwartego oceanu tatę Nemo i wyruszymy na poszukiwania, spotykając po drodze galerię przedziwnych postaci, jak rekiny-wegetarianie. Zaś w „Wyprawie Robinsona Cruzoe” (statek „Wiktoria”) wcielimy się w rolę tytułowego bohatera i stawimy czoło przygodzie. Dodatkowo obejrzeć będzie można wystawę prac dziecięcych – może poznamy wczesne dzieła przyszłego artysty na miarę Pabla Picassa?

Rejsy dla dzieci potrwają 60 minut, a starsi uczestnicy Podwodnego Wrocławia spędzą na wodzie od 90 do 105 minut. Bilety na rejs kosztują 20 zł, za dzieci do lat 12 zapłacimy już tylko 10 zł, a dzieci do lat 3 mogą wejść za darmo. Bilety są dostępne na przystaniach przed rejsem

. Rezerwacja na statek Driada: arek@jobkarma.pl. Wszystkie wydarzenia odbędą się 20 czerwca 2015 roku.

Tydzień później, 27.06, Podwodny Wrocław przeniesie się na „Wyspę Browar”, czyli Browaru Mieszczańskiego. Odbędzie się 5 koncertów (Armia, Leniwiec, Loosers from Space, Be Proxy, Satelite Addiction) i obejrzymy prace 200 artystów w 14 salach wystawowych. Wstęp to jedyne 15 złotych.

Pełny program znajdziecie tutaj.