Pokonał kajakiem Altlantyk. We Wrocławiu opowie o swojej podróży

kajak_baner-01Aleksander Doba – pierwszy człowiek, który samotnie przepłynął kajakiem Atlantyk, wykorzystując tylko siłę własnych mięśni, oraz jedyny Polak nominowany do międzynarodowej nagrody National Geographic „Podróżnik Roku 2015” zawita do Wrocławia. Spotkanie odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00.

167 dni spędzonych na oceanie to rezultat największej samotnej podróży kajakiem po Atlantyku. 5 października 2013 r. 67-letni wówczas Aleksander Doba wyruszył ze stolicy Portugalii w kierunku Florydy. Podczas wyprawy podróżnik ośmiokrotnie zmagał się ze sztormami, z których jeden zakończył się wyrwanym sterem. Po ponad 40-dniowej przerwie na Bermudach w celu naprawienia uszkodzeń, podróżnik wpłynął do Port Canaveral na Florydzie 17 kwietnia 2014 r. Następnie dopłynął jeszcze do pierwotnego celu podróży – plaży New Smyrna Beach, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie.

Dokonanie Aleksandra Doby zostało docenione przez National Geographic. Polak znalazł się w gronie 10 najlepszych podróżników i eksploratorów z całego świata, obok takich postaci jak np. Ueli Steck – pierwszy wspinacz, który samotnie zdobył południową ścianę Annapurny, czy Wasfia Nazreen, alpinistka i aktywistka z Bangladeszu.

Wyprawa z Portugalii na Florydę nie była pierwszym rejsem Aleksandra Doby po Atlantyku. W latach 2010/2011, przemieszczając się z Dakaru do Brazylii, podróżnik zyskał tytuł pierwszego człowieka w historii, który przepłynął Atlantyk z kontynentu na kontynent, wyłącznie przy użyciu siły własnych mięśni. Wcześniej Aleksander Doba jako pierwszy opłynął kajakiem również Morze Bałtyckie oraz Polskę, kierując się z Przemyśla do Świnoujścia.

Jego osiągnięcia kajakarskie i podróżnicze zaowocowały licznymi nagrodami. W 2012 r. Aleksander Doba został uhonorowany Nagrodą Super Kolosa 2011 za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych. W tym samym roku otrzymał także Dyplom Kapitana Żeglugi Honoris Causa nr 6, przyznany przez Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej za sukcesy w samotnej żegludze kajakowej w trudnych warunkach, nagrodę Szczupaka 2011 przyznaną w plebiscycie „Gazety Wyborczej w Szczecinie” oraz zaszczytny tytuł „Podróżnik im. Tony’ego Halika” na II Festiwalu Podróżniczym Bydgoszcz 2012. Jest także laureatem nagrody Złote Stopy (2010 r.) oraz Conrady – Indywidualności Morskie (1999 r.).

Spotkanie z Aleksandrem Dobą
10 grudnia 2014 r., godz. 18.00
Kościół Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.