Regaty Odra River Cup 2016 odbędą się na odremontowanej przystani Politechniki Wrocławskiej

bulwar nad Odrą

bulwar nad Odrą obecnie

Przystań, przy której – pod okiem Pawła Rańdy – trenują studenci Politechniki zostanie przebudowana. Powstaną pomosty, pochylnia do wodowania i wyciągania łódek, boiska do siatkówki plażowej. Większość prac zakończy się w maju przyszłego roku.

– Dla nas najważniejsze jest to, by w przyszłym roku zorganizować regaty Odra River Cup na wyremontowanym obiekcie, co obiecałem już wodniakom. Chcemy dać mieszkańcom dużo zieleni. Będzie tu można usiąść na ławce, położyć się na kocu. Teren będziemy zamykać jedynie na noc – zapowiada Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Tadeusz Więckowski.

W środę, 19 sierpnia, odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej przebudowy bulwaru Politechniki Wrocławskiej nad Odrą. Przetarg wygrała firma PARK-M Sp. z o.o, która dla Politechniki wykonała już Aleję Profesorów.

wizualizacja bulwaru po przebudowie

wizualizacja bulwaru po przebudowie

– Odremontujemy około 400 metrów nabrzeża. Będzie to przestrzeń otwarta dla wszystkich mieszkańców Wrocławia. Powstaną dwa boiska do siatkówki plażowej o wymiarach 16 na 8 metrów, piaszczysta plaża nad Odrą, ciąg komunikacyjny, którym będzie można dojść do pozostałych budynków przy Wybrzeżu Wyspiańskiego. Powstanie też amfiteatr, który został pomyślany tak, że część sceny będzie na lądzie, a część na wodzie. Pojawi się miejsce do spuszczania motorówek oraz typowa marina, gdzie będzie można przycumować łódką, podpłynąć kajakiem. Na tym zakończy się pierwszy i drugi etap prac. Teraz po podpisaniu umowy, oddamy teren pod plac budowy. Liczymy, że około marca uda się zakończyć większość zasadniczych prac, a z wiosną przyszłego roku rozpoczniemy etap trzeci, czyli przebudowę od budynku H-14 aż do jazu – tłumaczy Rektor.

wizualizacja bulwaru po przebudowie

wizualizacja bulwaru po przebudowie

Inwestycja będzie kosztować od 5 do 10 milionów złotych. W tej kwocie uda się jeszcze wzmocnić nabrzeże, utwardzić ścieżki, dodać nowe pomosty. Dodatkowo zamontowane zostanie nowe oświetlenie, ławki i stojaki na rowery.

Przy Wybrzeżu Wyspiańskiego (za budynkiem H-14) powstanie zatem promenada, która ułatwi dostęp do rzeki nie tylko studentom i pracownikom uczelni, ale także wszystkim mieszkańcom. To może być świetne miejsce do wypoczynku i organizacji imprez plenerowych o tematyce sportowej lub kulturalnej.

Rewitalizowany bulwar znajduje się tuż za budynkiem „Tawerny”, który został już odremontowany. Dawna „Tawerna” posiada piękny taras widokowy, z którego roztacza piękny widok na rzekę, a więc przyszłe regaty Odra River Cup dadzą nam zupełnie nowe możliwości obserwowania zmagań wioślarzy.

Zobacz także

Politechnika Wrocławska