Rozpoczynają się inwestycje przeciwpowodziowe

W inwestycje przeciwpowodziowe we Wrocławiu jest zaangażowanych wiele instytucji, władze miasta i regionu. Zarząd Zieleni Miejskiej wybrał firmy, które wyczyszczą wrocławskie rowy melioracyjne. Szykowane są też przetargi związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego. W efekcie Wrocław będzie lepiej chroniony przed wielką wodą.

Rowy melioracyjne pełnią ważną rolę właśnie podczas zagrożenia powodziowego. Na bieżąco odprowadzają wodę, co w efekcie chroni przed podtopieniami. Znaczenie rowów melioracyjnych było widoczne przed rokiem, kiedy podczas powodzi wyprowadzenie większej ilości wody z Odry do Widawy było niemożliwe przez niedrożną sieć melioracyjną na Psim Polu.
Sieć melioracyjna ma spore znaczenie także w czasie suszy. Dlatego wymaga ciągłej konserwacji. Poprzednio rowy były czyszczone w 2006 roku oraz przed rokiem, po tym, jak powódź ponownie zagroziła Wrocławiowi. W tym roku prace potrwają od sierpnia do połowy grudnia. Z kolei do końca grudnia ma być rozstrzygnięty pierwszy przetarg w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. To ogromne przedsięwzięcie podzielone na wiele mniejszych inwestycji. Zaangażowane są w nie władze na różnych szczeblach i kilka instytucji.

Główne elementy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego to między innymi:
– unowocześnienie i udrożnienie Kanału Powodziowego wraz z międzywałem oraz wału od jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry
– udrożnienie Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do Mostów Poznańskich (kolejowych)
– przystosowanie Kanału Miejskiego do przepuszczania wód powodziowych
– przebudowa koryta Odry na odcinku od Mostów Poznańskich (kolejowych) do ujścia Widawy
– przystosowanie stopnia Rędzin do przepuszczania wód powodziowych
– modernizacja bulwarów Odry Śródmiejskiej
– przebudowa jazu Wrocław I

Pierwsze prace mają rozpocząć się w 2012 roku, a ostatnie zakończą się w roku 2016. Całkowity koszt inwestycji może sięgnąć 1,4 mld zł. Inwestycja musi się zakończyć w ciągu najbliższych pięciu lat ze względu na środki unijne, które muszą być w tym czasie rozliczone.

W tym samym czasie będą prowadzone też dwie inne inwestycje ważne dla bezpieczeństwa powodziowego w stolicy Dolnego Śląska. Pierwsza to również współfinansowana z UE budowa zbiornika Racibórz. Druga to remont kanału przepływowego do Widawy. Gdy podczas powodzi przychodzi fala kulminacyjna, kanał jest otwierany, by odciążyć koryto Odry. W takiej sytuacji zalewana jest część Kowal, Wojnowa i Zgorzeliska. Modernizacja i budowa wałów ma zmienić tę sytuację.