Rusza budowa zbiornika w Raciborzu. Polder zagwarantuje Wrocławiowi ochronę przed powodzią

Na terenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny właśnie zaczęły się prace ziemne. Miejsce, w którym powstanie ta niezwykle ważna dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Wrocławia inwestycja odwiedził prezydent RP Bronisław Komorowski.

W czerwcu informowaliśmy o podpisaniu umowy na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu Dolnym. Teraz ta kluczowa dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Wrocławia inwestycja właśnie rusza.

We wtorek 17 września teren budowy, gdzie już rozpoczęły się prace ziemne, odwiedził prezydent RP. Bronisław Komorowski odniósł się m.in. do przerwania wieloletniego impasu w pracach nad zbiornikiem.

 – To nie były tylko kwestie finansowe, że inwestycja nie ruszała. To był też problem niemożliwości stworzenia odpowiednich ram prawnych. Zostało to przełamane w wyniku specustawy z 2010 roku. Cieszę się, że tamta ustawa, która była efektem współpracy w bardzo szerokim układzie politycznym, z udziałem wszystkich środowisk politycznych, daje dobre efekty w postaci ewidentnego przyspieszenia i przyzwoitych form zmian właścicielskich na tym terenie – podkreśla Bronisław Komorowski.

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny to jedna z najbardziej wyczekiwanych i najważniejszych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. To również jedna z największych budowli tego typu powstających obecnie w naszej części Europy.

Zbiornik będzie miał pojemność powodziową 185 mln metrów sześciennych, a jego powierzchnia wyniesie 26,3 kilometrów kwadratowych. Dzięki zbiornikowi bezpieczeństwo zyska 2,5 mln mieszkańców dorzecza górnej Odry, w tym przede wszystkim Wrocławia.

Na jego terenie prowadzona będzie – prócz upraw rolnych – także eksploatacja kruszyw i glin ceramicznych. Po ich wyeksploatowaniu pojemność całkowita zbiornika sięgnie 300 mln metrów sześciennych wody.

To, obok prowadzonej już modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, najważniejsze przedsięwzięcie w ramach rządowego „Programu dla Odry 2006”. Budowa polderu sprawi, że przepustowość WWW  na poziomie 3100 m3/s (tyle węzeł osiągnie po zakończeniu modernizacji) wystarczy, by nie doszło do powtórki z 1997 roku.

Koszt budowy zbiornika to prawie miliard złotych, a jego finansowanie w głównej mierze opiera się na środkach z Banku Światowego.