Rzeźba na Wyspie Daliowej dostępna dla zwiedzających!

Prace rewitalizacyjne Wyspy Daliowej dobiegły już końca. Odnowiona przestrzeń jednej z najmniejszych wrocławskich wysp znowu przyciąga różnorodnością przyrody. Topografię uporządkowano i wzbogacono w trawniki, alejki i pagórki. Na wyspie pojawiła się także nowoczesna rzeźba, która kusi przechodzących w okolicy spacerowiczów.

Oficjalne otwarcie rzeźby o nazwie Nawa miało miejsce w piątek 30 czerwca. Zaprojektowane przez Oskara Ziętę dzieło od kilku dni stanowi główny punkt Wyspy Daliowej. Projekt wykonany został w nowatorskiej technologii FiDU, polegającej na nadaniu kształtu stalowym łukom dzięki wtłoczeniu do środka powietrza. Mimo, że Nawa jest stałą ekspozycją to jej wygląd będzie zmieniał się w zależności od pór roku. Wiosną i latem ma odbijać soczystą zieleń otaczającą wyspę, jesienią będzie potęgować kolory okolicznych drzew i krzewów, a zimą zachwyci bielą śniegu. Nawę można podziwiać zarówno od zewnątrz, jak i w środku. Zwiedzający mogą przejść pod łukami rzeźby i dokładniej się jej przyjrzeć. Monument ma 7 metrów wysokości i 15 metrów długości. Tworzy go 35 złączonych ze sobą stalowych żeber.

Zamysłem autora rzeźby, Oskara Zięty, było stworzenie dzieła nawiązującego do pobliskich zabytków architektonicznych: budynku Hali Targowej, Ossolineum znajdujących się po drugiej stronie Odry, a także do Kościoła na Piasku.

Zobacz także

Wyspa Daliowa