Świąteczna iluminacja rozświetli Wrocław po raz szesnasty

Jak co roku głównym punktem iluminacji bożonarodzeniowej będzie 20-metrowa choinka, na której znajdzie się 380 dekoracji.

Ozdoby znajdą się także na wrocławskich fontannach i placach. Najwcześniej, bo na równo miesiąc przed świętami, rozświetli się jarmark w Rynku. Pozostałe iluminacje zostaną włączone 6 grudnia.

Zwyczaj świątecznego dekorowania wrocławskich ulic i placów sięga 1996 roku. Tradycyjnie już nie tylko Rynek, ale i całe Stare Miasto zostanie udekorowane. 

W tym sezonie obejmie swym zasięgiem obszar starówki miejskiej, którego granicę  od południa wyznaczy fosa miejska, od północy – trasa WZ.  Lada dzień rozpocznie się montaż dekoracji świątecznych na terenie jarmarku, właśnie w tym miejscu girlandy gwiazd i lampionów rozbłysną już 24 listopada. Zgodnie z tradycją choinka na płycie Rynku zajaśnieje swym blaskiem w dniu 6 grudnia, a wraz z nią pozostałe dekoracje – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Podczas bieżącego sezonu zimowego będziemy mogli również podziwiać dwa ogromne świąteczne drzewka: 20-metrową sztuczną choinkę w kształcie stożka na płycie Rynku i 10-metrowy sztuczny świerk na placu Uniwersyteckim.

Bez żalu zrezygnowaliśmy w tym sezonie z 22-metrowego naturalnego świerka na placu Grunwaldzkim. Ekologicznie rzecz ujmując jego uroda kosztowała życie przynajmniej dwóch rosłych świerków, albowiem jego gałęzie były zawsze dogęszczane aby drzewko-gigant prezentował o się jak najokazalej – wyjaśnia Ewa Mazur.

Iluminacje ozdobią też wrocławskie fontanny na pl. Gołębim, na pl. Orląt Lwowskich i na pl. Jana Pawła II. Zupełnie nowymi obszarami miasta udekorowanymi świątecznie w tym sezonie będą ulice: Kuźnicza, plac Uniwersytecki  i plac Nankiera.

Wrocławskie dekoracje świąteczne składają się aż ze 140 tysięcy punktów świetlnych, a na samej tylko choince w Rynku znajdzie się 380 dekoracji. Nie pochłoną jednak dużo energii.

Iluminacja bazuje bowiem na LEDowych źródłach światła, które są energooszczędne, trwałe i charakteryzują się dłuższą żywotnością. Dają też duże natężenie światła oraz ciekawe efekty plastyczne – dodaje Ewa Mazur. Dekoracje świąteczne będziemy mogli podziwiać do 4 lutego 2013r.

Wrocław za iluminację świąteczną aż dwukrotnie był nagradzany w konkursie na najlepiej oświetloną gminę i miasto w sezonach 2008/2009 oraz 2010/2011.