VII edycja Tumski Cup już 18 czerwca!

Smocza lodzKolejna edycja regat Tumski Cup odbędzie się 18 czerwca w godzinach 11:00 – 19:00. Atrakcje na scenie i wyspie Bielaraskiej obejmą wyścig smoczych łodzi oraz gry i zabawy, także o tematyce chińskiej.

18 czerwca w godzinach 11:00 – 19:00 odbędą się regaty Tumski Cup 2016. Jest to kolejna, siódma już edycja wyścigów załóg smoczych łodzi na Odrze. Akcja została zapoczątkowana przez Pawła Rańdę, srebrnego medalistę w konkurencji czwórek wagi lekkiej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Zawody z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zarówno publiczności jak i uczestników. W poprzedniej edycji, spośród 18 drużyn mierzących się na wrocławskiej rzece aż 3 uprawiały ten sport zawodowo. Tradycyjnie, zabawa odbędzie się na wysokości Barki Tumskiej i Hotelu Tumskiego Wrocław na wodach przy wyspach Bielarskiej i Młyńskiej.

Wyścigi smoczych łodzi to relatywnie młoda dyscyplina sportu, która swój współczesny kształt przybrała w latach 80-tych XX wieku a korzeniami sięga aż do starożytnych Chin. Wtedy wyścig miał charakter obrzędowy, którego celem było przebłaganie boga-smoka panującego nad deszczem i wylewami o dobrobyt i odpowiednie nawodnienie pól w nadchodzącym roku. W trakcie wyścigów na rzece Jangcy zdarzało się, że ludzie tonęli, co było jednak traktowane jako konieczna ofiara. Współcześnie nie ma oczywiście mowy o utonięciach. W okolicach 1980 roku, w Londynie, podczas festiwalu chińskiego, na podstawie oryginałów chińskich, opracowano standardowe wymiar łodzi stosowane do dziś. W zdobionej głową i ogonem smoka łodzi o długości ponad 12 metrów zasiadają wioślarze, bębniarz i sternik.

Jednak czerwcowa impreza nie będzie się ograniczała jedynie do wyścigów łodzi. W dzień regat będą miały miejsce także liczne atrakcje na scenie i całej Wyspie Bielarskiej. Liczne wydarzenia sportowe firmowane przez The World Games 2017, żeglarskie zabawy dla dzieci, boisko piłkarskie, trening funkcjonalny, warsztaty jogi to tylko niektóre atrakcje adresowane do lubiących aktywne spędzanie czasu. Szefowie kuchni z Hotelu Tumskiego oraz ekipy foodtrucków zadbają o znakomite jedzenie a wśród tych wszystkich atrakcji będzie przechadzał się orzeł-maskotka klubu piłkarskiego WKS Śląsk.

Ze względu na orientalny charakter imprezy nie zabraknie również odwołań do chińskiej kultury.
Rozpoczynający imprezę taniec lwa jest tradycyjnym widowiskiem, w trakcie którego przebrani za kolorowe lwy tancerze wykonują różne figury na scenie. Lwy w kulturze Chin symbolizują potęgę, dostojeństwo i szczęście a sam taniec wykonywany jest w trakcie uroczystości takich jak małżeństwo czy obchody nowego roku. Zależnie od koloru, lew może symbolizować emocje lub postaci historyczne.
Miejsce będą miały również pokazy i wywiady na temat Kung-Fu, które mimo powszechnej opinii oznacza nie tylko sztukę walki, ale każdą umiejętność czy aktywność której opanowanie wymaga czasu i dyscypliny. Na scenie będzie można zobaczyć mistrzów różnych stylów walki prezentujących swoje umiejętności.
Kolejny taniec, tym razem wykonywany przez tancerzy w tradycyjnych strojach, będzie pokazem choreografii i subtelności. Bardzo często wykonywany z wachlarzem lub wstążką jest sztuką, która pojawiła się w Chinach jeszcze przed wynalezieniem pisma. Obecnie został on zmodyfikowany o bardziej współczesne elementy, jak balet czy taniec nowoczesny.
Symbolicznym akcentem będzie także sposób losowania miejsc przez startujące drużyny. Swoje pozycje poznają po otworzeniu ciasteczka z wróżbą.

Uroczyste otwarcie imprezy o godzinie 11:00 na scenie!

Szczegóły wydarzenia i plan atrakcji znajduje się na stronie organizatora.

Wstęp wolny.

Zobacz także

Barka Tumska

Wyspa Bielarska

Wyspa Młyńska