W poszukiwaniu wrocławskich krasnali: pozostałe nadodrzańskie skrzaty

Choć nadodrzańskie bulwary, wyspy i Ostrów Tumski są miejscami najczęściej wybieranymi na rodzinne przechadzki, niektórzy zapuszczają się także w inne rejony Wrocławia nad Odrą. Dziś pospacerujemy w zachodnią stronę stolicy Dolnego Śląska.

Recykliusz, Fot. www.krasnale.pl

Recykliusz – dba o czystość nie tylko samej Odry, ale także jej okolic. Segregacja odpadów i pilnowanie, żeby trafiły w odpowiednie miejsce to jego życiowa misja. Recykliusz na dobre zadomowił się na terenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, gdzie pomaga w czyszczeniu miasta.

Jowatek – beczka kleju i probówka to jego stałe atrybuty. Mieszka przy budynku Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, gdzie z łezką w oku wspomina początki firmy Jowat SE, od której otrzymał zapas kleju na wiele lat.

Bernaś i Warchlaś, Fot. www.krasnale.pl

Bernas i Warchlaś – to skrzaty przedstawiające dwóch wspólników – Pawła Bernatka i Andrzeja Warchlewskiego, którzy jako stomatolodzy od lat pracują w swoim fachu, specjalizując się w implantologii.

Geolog – ten krasnal spędził swoje życie na wydobywaniu i badaniu skał oraz kamieni. Zjechał niemal cały świat, prowadząc wykopki i odwierty dla wielu spółek. Niedawno przeszedł na emeryturę i osiadł w rodzinnym Wrocławiu, gdzie swoją wiedzą dzieli się z wykładowcami i studentami Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

O’Barek, Fot. www.krasnale.pl

Hydrotechnik – stoi na straży Jazu Wrocław I, którego przebudowę osobiście nadzorował. To jemu zawdzięczamy połączenie starego upustu płuczącego z nowatorskimi metodami budownictwa hydrotechnicznego.

O’Barek – jego rodziną jest zespół OKWineBar. Do pewnego czasu zamieszkiwał w lokalu winiarni przy ul. Szewskiej. Podczas przeprowadzki baru udał się za swoją rodziną i osiadł nad Odrą.

Nawigator – zanim przybył do Wrocławia na tankowcu, zwiedził pół świata, liczne morza, zatoki i porty. Przywiązany do wody nie mógł zacumować nigdzie indziej niż nad Odrą. Dziś spogląda przez sekstant w gwiazdy i próbuje określić miejsca zamieszkania pozostałych przyjaciół – krasnali.