Wielka rekonstrukcja walk powstańczych na wrocławskim Rynku

Zwieńczeniem tegorocznych wrocławskich obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie widowiskowa inscenizacja batalistyczna w samym sercu miasta. Wcześniej wrocławian czekają m.in. spotkania z powstańcami czy wykład prof. Nikołaja Iwanowa.

Obchody upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego organizowane są w stolicy Dolnego Śląska od kilku lat. W tym roku zaczną się 1 sierpnia o godz. 17 wyciem syren w całym mieście. Godzinę później w kościele garnizonowym p.w. św. Elżbiety zostanie odprawiona msza w intencji poległych kolegów, którą co roku zamawiają powstańcy mieszkający we Wrocławiu.

Następne wydarzenia związane z rocznicą czekają wrocławian w sobotę 4 sierpnia. W Klubie Chopper przy ul. Kotlarskiej od godziny 16 będzie można porozmawiać z członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznej  Festung Breslau. Zaprezentują oni umundurowanie, sprzęt, broń oraz zabytkowe pojazdy. O 18 odbędzie się wykład prof. Nikołaja Iwanowa  „Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy”, po którym posłuchamy wspomnień powstańców.

Kulminacją tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego będzie rekonstrukcja walk powstańczych, która zacznie się w niedzielę 5 sierpnia punktualnie o godz. 16 w Rynku.

– Będzie to największa tego typu inscenizacja w Polsce. Weźmie w niej udział około 200 osób, które zagrają żołnierzy niemieckich, rosyjskich, powstańców i cywili ze stolicy – mówi Tomasz  Suszyński z Grupy Rekonstrukcji Historycznej  Festung Breslau.

Podczas widowiska zobaczymy historyczne pojazdy, broń oraz umundurowanie. W inscenizacji będą wykorzystane m.in. pojazd ciężarowy Borgward wraz z działem FLAK 38, działo pak36, moździerz 81 mm, pojazd opancerzony SDKFZ 247b, cztery karabiny maszynowe MG, karabiny Mauser 98k, granaty ręczne, karabin maszynowy Browning oraz różnego rodzaju broń osobista. Widowisko potrwa około 45 minut.

Po przedstawieniu o godz. 17 w spektaklu muzycznym „Pamiętaj” usłyszymy powstańcze piosenki oraz poezję i fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Nie zabraknie także utworów Jacka Kaczmarskiego.