„Wodne” dyscypliny na The World Games

tumski cup 2014 (37)Do pokazowego startu na łodziach podczas Tumski Cup stanęły dwa teamy: The World Games 2017 oraz Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ich rywalizacja miała przypomnieć, że wielkimi krokami zbliżają się dwa duże wydarzenia w stolicy Dolnego Śląska. W ubiegłorocznych zawodach zwyciężyła drużyna TWG, nie inaczej było i w tym roku.

Przygotowania do TWG 2017 nabierają rozpędu, co można było zobaczyć na stoisku na Wyspie Bielarskiej. Chętni mogli spróbować swoich sił w squashu, frisbee, czy wiosłowaniu na ergometrze, odbyły się również pokazy lacrosse, karate i ratownictwa wodnego. O dyscypliny The World Games związane z wodą pytamy Grzegorza Pyzałkę, kierownika działu organizacji zawodów TWG 2017.

WroclawNadOdra.pl: Obecnie nasi wioślarze z Politechniki Wrocławskiej biorą udział w regatach w Londynie i promują imprezę The World Games. Jakie jeszcze dyscypliny sportowe, poza wioślarstwem, związane z wodą będzie można zobaczyć podczas The World Games 2017?

Grzegorz Pyzałka, TWG2017: Mamy tu dwie kategorie dyscyplin sportowych. Pierwsza, to dwie dyscypliny rozgrywane na otwartym akwenie, do których należą wakeboarding i narty wodne. Narty wodne są tu szczególnie ciekawe, jako, że do tej dyscypliny wliczają się też skoki wodne. Zawodnicy skaczą z platformy na odległości ok 40 do 50 metrów, czyli w zasadzie tak jak tradycyjne skoki narciarskie, tyle że na wodzie.

Druga kategoria, to te rozgrywające się w zamkniętych zbiornikach wodnych. Zaliczają się do nich trzy dyscypliny – kajaki, monopłetwie – czyli pływanie w płetwach i sportowe ratownictwo wodne.

Które z tych dyscyplin mogą trenować wrocławianie na Odrze?

Większość. Ratownictwo można trenować w WOPR. Monopłetwie można trenować w UKS Rekin Wrocław, a wakeboarding na Gliniankach.

Jakie sukcesy odniosły już nasze drużyny?

Jak najbardziej. Z jednej strony mamy zdobycie mistrzostwa świata w ratownictwie. Z kolei zawodnicy Rekin Wrocław regularnie zdobywają medale na mistrzostwach Polski.