Wrocław na Majówkę!

Zostajecie na długi majowy weekend we Wrocławiu? Na pewno nie będziecie się nudzić – stolica Dolnego Śląska zaoferuje mnóstwo atrakcji, które wyciągną was z domów. Sprawdźcie nasz majówkowy przewodnik po najciekawszych wrocławskich wydarzeniach.

Wtorek 1 maja

Tęsknicie za PRL-em i pierwszomajowymi pochodami? Przyjdźcie o 13 na pl. Jana Pawła II (dawny pl. 1 maja). Wrocławskie obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy odbędą się pod hasłem: „Dzisiaj śmieciowe umowy – jutro śmieciowe emerytury”.

Demonstracja przejdzie przez ul. Ruską i Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego. Tam planowany jest kolejny wiec oraz gra uliczna „Życie codzienne w kapitalizmie”. Manifestanci wrócą ul. Ruską na pl. Jana Pawła II, gdzie zakończy się pierwsza część wrocławskiego święta ludzi pracy. Od godz. 15.00 na boisku szkolnym przy ul. Składowej 5 wrocławianie będą mogli wziąć udział w pikniku sportowym.

Jeśli od politycznych manifestacji wolicie posłuchać dobrej muzyki i przy okazji wziąć udział w sporym przedsięwzięciu, koniecznie pojawcie na wrocławskim Rynku. Tam przez cały dzień potrwają wydarzenia związane z kolejną próbą pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Z okazji swojego 10-lecia Festiwal Thanks Jimi, w ramach którego odbywa się Gitarowy Rekord Guinnessa, potrwa dwa dni – 1 i 2 maja. Pierwszego dnia na wrocławskim Rynku gitarzyści będą wspólnie próbować pobić Rekord Świata. Następnie na Wyspie Słodowej odbędzie się Koncert Gwiazd, który zwieńczy występ legendarnej grupy Europe, twórcy takich hitów jak „The Final Countdown“ czy „Carrie“.

Z kolei Ogród Botaniczny zaproponuje coś dla całych rodzin. Odbędzie się tam wiosenny piknik „Majówka Tumska”. To już jedenasta edycja tej rodzinnej imprezy z licznymi atrakcjami i konkursami dla najmłodszych. W programie przewidzianych jest wiele atrakcji, w tym muzycznych. Wystąpią zespoły „Retro” i „Piotruś Pan”, a na scenie „Pod wierzbą” będzie okazja posłuchać koncertu z cyklu „Muzyka w Ogrodach”.

Nie zabraknie prawdziwych rycerskich potyczek. Piknik uświetnią występy Bractwa Rycerskiego Syrokomla z Zamku w Kliczkowie. Przez cały czas trwania imprezy będzie odbywał się Jarmark Różności, a na nim kramy z rękodziełem i wyrobami artystycznymi oraz ekologiczna żywność.

Miłośników jazdy konnej zapraszamy na majówkę na wrocławskich Partynicach. W programie znajdziemy konkursy, przedstawienia, zabawy dla najmłodszych i całych rodzin, występy kabaretów i zespołów muzycznych, a dzień zakończy koncert zespołu Castle Dreams.

Tego dnia Partynice będą podzielone na kilka stref: relaksu, dzieci, seniora oraz VIP. Podczas tej imprezy każdy znajdzie coś dla siebie, przewidziane są trzydniowe atrakcje specjalnie przygotowane dla dzieci i seniorów. Majówka na Partynicach potrwa aż do czwartku.

A może majówka w muzeum? Muzeum Współczesne Wrocławia zaprasza wszystkich na majówkę, która odbędzie się na dziedzińcu schronu przy placu Strzegomskim. Otwarciu sezonu letniego klubu muzeum będą towarzyszyć warsztaty przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

A wieczorem warto wybrać się na pierwszy pokaz specjalny Wrocławskiej Fontanny Multimedialnej. Pokaz „Piękna i Bestia” zacznie się o 21.30, a uświetnią go sztuczne ognie.

Środa 2 maja

Środa to przede wszystkim dalszy ciąg wydarzeń, które rozpoczną się we wtorek. Nudno nie będzie na Partynicach – w programie drugiego dnia znalazły się m.in. potyczki rodzinne i rozgrywki sportowe, konkursy na najlepszego zbója majówki, najlepsza fraszkę, piosenki dla najmłodszych.

Na swoje stanowiska zapraszają trenerzy osiedlowi – będzie można spróbować swoich sił w przeciąganiu liny, wyścigu „Pudełek śniadaniowych” czy grze w badmintona. Zaplanowano również akcję „Cały Wrocław czyta dzieciom”.

Drugiego dnia Festiwalu Thanks Jimi Wyspa Słodowa należeć będzie do gigantów funky oraz jazzu. Wśród wielu muzycznych sław plenerowy koncert we Wrocławiu zagra współpracownik samego Milesa Davisa, jeden z najlepszych basistów – Marcus Miller oraz wybitny jazzowy pianista – Leszek Możdżer.

Przez koncertem gwiazd na scenie Thanks Jimi Festival o godz. 16.00 pojawi się jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich basistów – Wojtek Pilichowski. Po zakończeniu koncertów na Wyspie, w klubie festiwalowym Łykend czekają koncerty nocne Wojtka Pilichowskiego, Marka Napiórkowskiego z Arturem Lesickim oraz Zdenka Biny, połączone z Gitarowym Jam Session. Wstęp do Klubu Festiwalowego jest bezpłatny.

Czwartek 3 maja

Ostatni dzień majówki na Partynicach to konkursy, zabawy dla najmłodszych, pokazy grup tanecznych, a na zakończenie koncert zespołu Lady Perfect. Początek koncertu o godz. 17.30.

W czwartek na Wyspie Słodowej ruszy tradycyjna 3-Majówka, czyli najlepsze polskie zespoły na najlepszej imprezie ro(c)ku. Pierwszego dnia zagrają Łąki Łan, Strachy na Lachy, Nosowska, Perfect i Illusion. Początek koncertów o 13.

Amatorzy sportowych emocji koniecznie muszą pojawić się na Stadionie Miejskim. Tam swój ostatni mecz we Wrocławiu w tym sezonie zagrają piłkarze Śląska, którzy zmierzą się z Jagiellonią Białystok. Początek spotkania o 18.

W czwartek zacznie się też trzydniowe (3-5 maja) wrocławskie święto alternatywnej muzyki w Browarze Mieszczańskim, czyli Asymmetry Festival. W gronie zapowiedzianych artystów znaleźli się m.in. Killing Joke, Sleep, Bohren & Der Club of Gore, Broken Note i około 40 innych projektów, w skład których wchodzą m.in. muzycy zespołów Sunn, Fantômas, czy też Mr. Bungle.

Piątek 4 maja

W piątek do Wrocławia zawita puchar Henri Delaunaya, czyli główne trofeum nadchodzącego Euro 2012. Puchar ruszy przez miasto z kolorową paradą, w której wezmą udział zabytkowe pojazdy. Start ze Stadionu Miejskiego o godz. 17.00.

Podczas drugiego dnia 3-majówki na Wyspie Słodowej posłuchamy grup: Jelonek, Acid Drinkers, Dżem, Myslovitz i KULT.

Sobota 5 maja

W Rynku od 10 do 20 będzie można oglądać puchar Henri Deaunaya, a oprócz tego posłuchać muzyki w polskim i niemieckim wydaniu. Zagrają: Stachursky, Budka Suflera oraz Oceana. Początek koncertu o godzinie 14. Między koncertami konkursy, w których do wygrania m.in. podwójne zaproszenia na mecz UEFA EURO 2012™, pokazy filmów,  mecze na mini boisku i popisy piłkarskich freestylerów.

Ostatni dzień majówkowych koncertów na Wyspie Słodowej przyniesie ze sobą występy artystów takich jak Natural Dread Killaz, Grubson, Brodka, Lao Che, Coma czy KNŻ.

Niedziela 6 maja

Na zakończenie długiego weekendu warto ponownie wybrać się na Partynice – na tamtejszym torze wyścigów konnych czeka na was otwarcie sezonu, a w programie m.in. gonitwy płaskie dla debiutujących trzyletnich koni ras półkrwi i czystej krwi arabskiej oraz trzyletnich i starszych koni pełnej krwi angielskiej. Wszystkie gonitwy odbędą się na dystansie 1600 m.

Niedziela to też ostatni dzień, w którym w Rynku (między godz. 10 a 20) będzie można zobaczyć trofeum, o które już w czerwcu na boiskach Polski i Ukrainy powalczą europejscy piłkarze.

Koniecznie też trzeba pojawić się na Festiwalu Capoeiry i Kultury Brazylijskiej „CAPOWROCEK 2012” we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia (pomiędzy godz. 14 a 18). Tam odbędzie się show capoeira i tańców brazylijskich połączone z obchodami 10-lecia Grupo Axe Capoeira w Polsce. Show poprzedzone będzie 5-dniowymi warsztatami capoeira, na które zjadą się przedstawiciele takich krajów jak: Anglia, Czechy, Białoruś, Brazylia, Kanada, Francja, Turcja oraz oczywiście adepci z Polski.

Miłego długiego weekendu!